Potraviny, které pomohou proti nespavosti

Máme pro vás 7 potravin, které bojují proti nespavosti, díky nim budete mít klidnou noc.

Nemůžete spát? Možná je to tím, že jste nezvolili vhodné jídlo.

Mozek je závislý na komplexním množství živin, pokud má tyto živiny k dispozici, zajistí nám klidný a ničím nepřerušený spánek. Pokud máte strach z bdělosti, jezte tyto potraviny 1-4 hodiny před spaním.

Špenát

Má vysoký obsah magnesia, které přirozeně uvolňuje nervy a svaly, tudíž uklidňuje tělo a povzbuzuje spánek. Hořčík napomáhá od křečí nohou, což může být jedna z příčin nočního buzení. Navíc je špenát dobrým zdrojem vápníku, který pomáhá mozku používat tryptofan k výrobě melatoninu, hormonu podporujícího spánek. Provedené výzkumy naznačují, že nedostatek vápníku může ztížit usnutí.

Lahůdkové droždí

Je velmi bohaté na vitamíny B – pouze 2 polévkové lžíce zajistí více než plnou denní dávku vitamínu B12 a B6. Vitamín B12 je pro nervový systém klíčový a studie ukazují, že příjem vitamínu B12 je významně spojován s trváním spánku. Vitamín B6 je nezbytný pro produkci serotoninu a jeho nedostatek může podpořit psychickou zátěž a následné poruchy spánku.

Cizrna

Cizrna je bohatá na tryptofan, což je esenciální aminokyselina, která působí jako předchůdce serotoninu, který je zásadní při modulaci spánku. Potravinové zdroje tryptofanu mohou být účinnější více než potravinové doplňky. V jedné provedené americké studii, tryptofan výrazně snížil nespavost, zvláště když byl kombinován s komplexními sacharidy. Vzhledem k tomu, že cizrna obsahuje jak tryptofan, tak i sacharidy, je skvělou potravinou pro podporu spánku. Dále cizrna obsahuje velké množství vlákniny.

Mandle

Mandle a jiné ořechy obsahují vysoký obsah hořčíku a aminokyselinu tryptofan, která podporuje spánek. Dále obsahují draslík a vitamín B, což může výrazně zvýšit klidný a nerušený spánek.

Třešně

Mají vysoký obsah melatoninu, který je rozhodující při regulaci cyklu spánku. V jedné zveřejněné studii v časopise „Medicinal Food“ se uvádí, že třešňová šťáva je stejně účinná jako spací bylina – kozlík lékařský.

Kiwi

Je bohaté na fotochemikálie, které podporují spánek. Dále má vysoký obsah serotoninu (stejně jako banán, ananas, švestky, vlašské ořechy a rajčata), ale protože serotonin nemůže překročit hematoencefalickou bariéru, je pravděpodobné, že vysoký obsah antioxidantů v ovoci je zodpovědný za dobrý spánek. Ukázalo se, že špatný spánek je spojen s nižší hladinou antioxidantů.

Kukuřice

Má vysoký obsah sacharidů, které napomáhají pro správný spánek. Sacharidy stimulují inzulín, který nepřímo zpřístupňuje tryptofan, ale sladké sacharidy jako sušenky a cukrovinky mohou potlačit krevní cukr a to může zapříčinit přerušovaný spánek. Kukuřice je dobrá, protože má nízký glykemický index – GI ( GI – je měřítko toho, jak rychle nebo pomalu potravina způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi).

Obrázek: pixabay.com/bodypaincenter.com