Potraviny, které mají pozitivní vliv na játra. Konzumovat by je měl každý z nás

Zdraví jater je velmi důležité. Plní totiž různé základní úkoly, od produkce cholesterolu, bílkovin a žluči až po skladování minerálů, vitamínů a dokonce i uhlohydrátů. Rozkládají také toxiny, jako jsou léky, alkohol a přirozené vedlejší produkty metabolismu. Udržování jater v dobrém stavu je klíčové pro udržení zdraví. Níže je uveden seznam potravin, které byste měli konzumovat, aby vaše játra byla zdravá.

1. Zelenina

Některé typy zeleniny, jako je brokolice či růžičková kapusta jsou známy svou výraznou chutí a vysokým obsahem vlákniny. Také obsahují prospěšné rostlinné sloučeniny, které chrání játra před poškozením a zvyšují hladiny detoxikačních enzymů.

2. Grapefruit

Grapefruit obsahuje dva primární antioxidanty: naringenin a naringin. Ty mohou pomoci chránit játra před poškozením tím, že chrání jaterní buňky a snižují zánět. Sloučeniny také mohou zvyšovat enzymy, které spalují tuk a snižují hromadění tuku v játrech.

3. Česnek

Přidání česneku do vaší stravy může také pomoci stimulovat játra. Studie z roku 2016 v časopise Advanced Biomedical Research uvedla, že konzumace česneku snižuje obsah tuku a tělesnou hmotnost, což je dobré, protože nadváha játrům vůbec neprospívá.

4. Zelený čaj

Zelený čaj může pomoci v boji proti oxidačnímu stresu a snížení celkového obsahu tuku. Játra jsou extrémně důležitý orgán hrají významnou roli v detoxikaci. Zelený čaj je jedním z nejcennějších jaterních nápojů.

5. Ořechy

Konzumace ořechů může být dalším snadným způsobem, jak udržet zdravá játra. Ořechy obecně obsahují vitamín E, nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty. Tyto sloučeniny mohou pomoci snižovat oxidační stres a zánět. Hrstka ořechů denně může přispět ke zdraví jater. Ovšem je důležité si uvědomit, že příliš hodně ořechů se jíst nevyplácí, mají vysoký obsah kalorií. Jedna menší hrstka tedy bohatě stačí.

6. Bobulovité ovoce

Ostružiny, borůvky, brusinky a podobné potraviny jsou naplněny skupinou sloučenin zvaných polyfenoly. Tyto látky pomáhají chránit jaterní buňky před poškozením a dodávají antioxidanty ke snížení poškození volnými radikály v jaterní tkáni.

7. Voda

Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro vaše játra, je udržovat tělo hydratované. Naučte se pít čistou vodu namísto slazených nápojů, jako jsou sportovní nápoje či sodovky. Budete překvapeni, kolik kalorií vám každý den ušetří. Dalším důležitým aspektem je totiž udržet si optimální váhu.

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte