Barvu nehtů se nevyplácí podceňovat. Každá barva signalizuje specifické zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Nehty mohou být hezkou ozdobou, je-li o ně dostatečně pečováno. Velmi záleží i na výživě. Podle jejich zbarvení je možné usuzovat na problémy se zdravím.

O nehty je třeba se starat. Pravidelně zastřihovat a dopřát jim i výživu prostřednictvím kvalitní stravy. Špatná životospráva, nedostatek vitamínů a minerálů se může odrazit na vzhledu nehtů. Také některé nemoci se projeví v kvalitě nehtů. Naučte se rozpoznávat jejich symptomy, doporučuje lékařka Cynthia Cobb.

Žluté nehty nemívají jen kuřáci

Kdo pravidelně kouří jednu cigaretu za druhou, kterou obvykle drží v prstech, tak je pochopitelné, že se mu kůže zbarví do žluta. Pozor ale na to, že nejen kuřáci mívají nažloutlou kůži a nehty. Tato barva může být signálem pro onemocnění, které se projevuje žloutenkou. Tou je nejčastěji hepatitida, případně další onemocnění jater, při němž dochází ke zvýšení bilirubinu. Je zajímavé, že ženy, které si často lakují nehty na červeno, mívají je zbarvené do žluta.

Hnědá barva nehtů

Nahnědlé nehty mívají lidé, kteří trpí poruchou příjmu potravy, tedy anorexií nebo bulimií. Chybějí jim totiž životně důležité živiny v důsledku nekvalitního stravování. Zde je ovšem zapotřebí i léčba psychiatrická včetně doplnění potřebných minerálů a vitamínů.

Bílé skvrny znamenají nedostatek některých minerálů

Když se vám na nehtech objeví bílé skvrny, znamená to, že vašemu tělu chybějí zinek nebo železo. V takovém případě je třeba zvýšit jejich příjem – třeba konzumací ořechů, vajec, mase a zelené zeleniny. Bledé nehty jsou příznakem anémie, kterou je třeba mnohdy konzultovat s lékařem, když běžnou stravou se nedaří vyrovnat hladinu železa.

Fotografie: Depositphotos

Černé zbarvení nehtu

Jestliže vám zčernal nehet, protože jste se do něho prudce udeřili, je to běžný jev. Když se ale černá barva objeví bez toho, abyste si nehet poranili, je třeba zbystřit pozornost. Může se jednat o projev rakoviny kůže. V takovém případě je na místě návštěva lékaře, který doporučí další postup.

Zdroj: Healthline