Pohyb je pro zdraví velmi důležitý

Všimněme si, že lidé, kteří hodně a rádi fyzicky pracují nebo sportují, mají lepší zdravotní stav, ačkoliv jedí tzv. moderní stravu.

Pohybová aktivita je další velmi důležitou složkou zdravého životního stylu a dostatečný pohyb dokáže částečně kompenzovat špatné jídelní návyky. Z lékařského hlediska je nejvhodnější pohybovou aktivitou každodenní běžná fyzická námaha při pracovních a domácích činnostech (opět odkazuji na naše předky, kteří prostě fyzicky pracovali a žádný sport prakticky neznali).

Sportem ke zdraví

Velmi vhodné jsou také procházky na čerstvém vzduchu, ze sportovních aktivit je vhodný každý sport, který vám přináší potěšení a je přiměřený vašemu zdravotnímu stavu a stavu vašeho pohybového aparátu. Za velmi vhodné sporty můžeme považovat pěší turistiku, plavání, cykloturistiku, běh na lyžích apod.

Jsou to sporty, kde převažuje přirozený pohyb nad extrémními výkony s vysokým zatížením pohybového aparátu, doskoky a nárazy. Lidé s postižením pohybového aparátu, kloubů, bolestmi zad apod. musejí dávat pozor na tyto sporty, kde jsou zejména klouby a páteř nadměrně namáhány.

Takovými je např. volejbal, squash, aerobik, kolektivní míčové hry apod. Pohybová aktivita by měla být vykonávána každodenně. Krátká procházka denně, vyjížďka na kole a domácí práce jsou rozhodně prospěšnější než nicnedělání.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net