Ohromující fakta – Počet diabetiků rapidně roste

Dokud nás nic netrápí, je to hrozně fajn. Proto můžeme v poklidu žít, mlsat a jíst, co nás napadne. Až jednoho dne začneme pociťovat nepříjemné zdravotní problémy a lékař smutně konstatuje – diabetes mellitus. V takovém případě nezbývá, než si začít zjišťovat všechny dostupné informace o DIA potravinách a vhodném stravování. Zde veškerá legrace končí.

Počet diabetiků v České republice rapidně stoupá a lékaři varovně zvedají prst. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR se jen v roce 2012 léčilo u nás přibližně 800 tisíc diabetiků. Což je skutečně alarmující číslo. Od té doby šplhají čísla strašidelně nahoru, proto se o cukrovce hovoří, jako o epidemii 21. století. Není se proto čemu divit, že poptávka po DIA potravinách roste.

Dva typy diabetes

Celkem se diabetes dělí na dva typy. První stupeň je dán nedostačující produkcí inzulínu, jež pomáhá přivádět cukr z krevního řečiště do tkání celého těla a takto zajišťuje dostatečnou energii. Tento typ nejčastěji propuká v dětství. Diagnostikováno onemocnění cukrovkou je tehdy, když hladina cukru v krvi převyšuje hodnotu 10 mmol/l. DIA strava již v raném věku pomůže mít nemoc pod kontrolou.

Druhý typ je charakteristický sníženou citlivostí organismu na inzulín. Vyskytuje se většinou až u dospělých jedinců, nejčastěji tímto onemocněním trpí lidé s nadváhou (obézní lidé). První typ diabetu se léčí podáváním inzulínu. Avšak neobsahuje-li lidské tělo dostatek omega-3 mastných kyselin, může docházet ke snížení citlivosti na tento hormon. K zamyšlení vede i fakt, že tímto nedostatkem trpí až polovina naší populace. Tělo si neumí totiž vytvořit tuto základní látku samo, tudíž je nutné přijímat jí z potravy. Nedostatek omega-3 mastných kyselin je klíčový pro oba zmiňované typy diabetu.

Zásady pro diabetiky

Lidé trpící tímto onemocněním musí dodržovat několik zásad. V prvé řadě musí dbát na správný a vyvážený poměr DIA stravy. V druhé řadě by se měli věnovat pravidelně fyzické aktivitě, avšak nesmí nad míru zatížit jejich organismus. Jako zásadní je neustálé hlídání krevního cukru. To souvisí s kontrolou přijímaných kalorií a cukrudiabetes v potravinách. Naštěstí dnes existuje nepřeberné množství DIA potravin, tímto však neodpadá nutnost číst etikety.

Hrozbou může být také pro jiného zdraví prospěšné ovoce, které má mnohdy poměrně velké množství sacharidů. Ovšem vyloučit je úplně z jídelníčku by byla chyba. DIA strava by měla být zdravá a bohatá na určité minerály a vitamíny. Diabetici by se měli určitě vyhnout ovoci kandovanému a sušenému, případně i sladkým džusům. Co je však naopak výtečné a pomáhá, jsou ořechy, které jsou zdrojem chybějících omega-3 mastných kyselin. Jako ideální kandidát vyšly vlašské ořechy, mandle, semínka. Ty mimo jiné pomáhají při prevenci a rozvoji diabetu druhého typu.

Obrázek: coolcook.eu