Netypické odstíny moči: Od pouhého zbarvení jídlem až po závažná onemocnění

Fotografie: Freepik

Vaše moč může prozradit mnohé o vašem zdraví. Tento seznam vám pomůže rozeznat, zda se váš organismus potýká se závažným onemocněním.

Barva moči může být často varovným příznakem vašeho tělo před závažným onemocněním, říká doktorka Avi Varma. Je proto důležité, abyste se v případě podezření okamžitě obrátili na svého praktického lékaře a potenciální problém vyřešili včas – přestože může jít o pouhé zbarvení ovocem, někdy se může jednat o volání těla o pomoc před nebezpečím. Abyste proto věděli, kdy zakročit, sepsali jsme pro vás seznam všech možných druhů barev, jejich význam a proč byste si na ně měli dát pozor.

Barva moči může prozradit mnohé

Tým vědců z Clevelandské kliniky v americkém státě Ohio nedávno vytvořil za pomoci odborných studií infogram, ve kterém vysvětluje, jaké barvy může mít moč a co to může znamenat pro zdraví pacienta. V mnoha případech totiž vyšlo najevo, že některé odstíny jsou sami o sobě varovným příznakem těla před závažným onemocněním. Abyste se proto vyvarovali potenciálním problémům a včas kontaktovali svého praktického lékaře, měli byste znát význam každé z možných barev – ty se pohybují od průhledných až po velmi tmavě hnědé, průsvitné, oranžové, nebo dokonce zelené.

Význam jednotlivých barev

Abyste měli přehled o svém zdraví, měli byste vždy poslouchat své tělo. Některé barvy moči totiž mohou být varovným signálem před dehydratací nebo nebezpečným onemocněním, které byste měli začít včas řešit. Níže najdete všechny možné odstíny, s nimiž se můžete setkat:

  • Průhledná moč: Příliš průhledná moč může být znamením, že pijete příliš vody. Ačkoliv to není vyloženě problém, zkuste ubrat na pitném režimu, abyste tolik nezatěžovali své ledviny.
  • Bledě žlutá moč: Jedná se o normální barvu moči, která potvrzuje, že jste dobře hydratovaní.
  • Jasně žlutá moč: Jedná se o další normální barvu moči, která je známkou dobře hydratovaného těla.
  • Tmavě žlutá moč: V tomto případě se sice s žádným problémem nepotýkáte, ale měli byste pít více vody.
  • Jantarová nebo medová moč: Pijete velmi málo vody a jste velmi malý krok od dehydratace. Co nejdříve doplňte tekutiny.
  • Moč s odstínem hnědé: Tato barva může být příznakem onemocnění jater nebo těžké dehydratace. Rozhodně na nic nečekejte a začněte řešit problém včas.
  • Růžová moč: Tento odstín může být způsoben hned dvěma příčinami, a to buď jednoduše tím, že jste snědli červenou řepu nebo borůvky, nebo v opačném případě tím, že máte v moči krev, což byste neměli přehlížet. Je totiž jedním z příznaků onemocnění ledvin, nádorů, infekcí, a dokonce i otravy rtutí. Raději proto co nejdříve navštivte svého lékaře.
Fotografie: Pexels
  • Oranžová moč: Známka dehydratace nebo onemocněním jater.
  • Modrá nebo zelená moč: Tento odstín může být způsoben vzácným genetickým onemocněním zvaným hyperkalcemie, požitím některých potravin nebo účinkem některých léků. V každém případě byste měli zajít poradit se s lékařem
  • Purpurová moč: Velmi vzácný odstín, který byste měli okamžitě konzultovat se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]