Za větry se většina lidí stydí, není k tomu však důvod. O jejich pozitivním vlivu na organismus skoro nikdo neví

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv většina společnosti považuje plyny za naprosté společenské tabu, neměli byste je nikdy dlouze zadržovat. Jsou totiž nezbytnou tělesnou funkcí, říká lékařka Alana Biggers.

Dnešní společnost si libuje v přijatelném a nepřijatelném společenském chování. Většina lidí tak například neukazuje a nekouká na ostatní, protože se to považuje za neslušné. Totéž platí pro plivání, odhazování odpadků, křik nebo jiné nepřístojné chování na veřejnosti. Dále je tu však také plynatost, o níž se mluví jen velmi málo. Téměř každý, kdo někdy ve společnosti ostatních zalapal po dechu, potvrdí, že je to pravděpodobně jeden z nejtrapnějších okamžiků jeho života. Plynatost je však nezbytnou přirozenou tělesnou funkcí.

Plyny jsou dobré pro střeva

Zadržování jakýchkoliv přirozených tělesných reakcí není dobré pro vaše zdraví, a to ať už jde o moč, stolici nebo právě plyny. Jinak tomu je samozřejmě ve společenských situacích, kde pravděpodobně není na škodu držet se v úzkých. Lidé s trávicími problémy by si však měli uvědomit, že snaha o zadržení vedlejších účinků trávicího traktu je pro tělo potenciálně nebezpečná.

Fotografie: Freepik

Zbavují vás nadýmání

Pocit nadýmání vám dokáže opravdu znepříjemnit den. Tento příznak se často objevuje brzy po jídle, a to zejména po vydatném, a může vést až k bolestem břicha. Nadýmání však může také znamenat nahromadění plynu, který je třeba posléze uvolnit. Ačkoli hromadění těchto plynů není obvykle škodlivé nebo nebezpečné, může způsobit velké potíže.

Předcházejí nebezpečí

Když vypustíte plyn, uvolníte tím malé množství látky zvané sirovodík. Ta může být velmi užitečná při prevenci budoucích onemocnění. Výzkumy ukazují, že tento prvek může zabránit poškození buněk, a dokonce i srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Fotografie: Freepik

Zlepšují trávicí funkce

Podle Purny Kashyapa, lékaře gastroenterologie na Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě, je konzumace potravin vyvolávajících plynatost jediným způsobem, jak mohou mikroby ve střevech získávat živiny. Kdybychom je totiž nekrmili, bylo by pro ně těžší žít v našich střevech. Mezi potraviny, o nichž doktor Kashyap mluví, patří především ty bohaté na vlákninu, jako jsou fazole, čočka, brokolice a zelí. Ty totiž zlepšují trávicí funkce a také produkují více plynů.

Fotografie: Freepik

Dávají znamení, co potřebuje žaludek

Ano, vypuštěné plyny mohou naznačovat, jaké potraviny náš žaludek potřebuje. Na druhou stranu však mohou dát najevo i to, jakým potravinám se raději vyhnout. Když například člověk nepřijímá dostatek vlákniny, zřídkakdy se bude nadýmat. Pokud také každý den jíte příliš mnoho masa, mohou být vaše plyny skutečně nepříjemné. To naznačuje, že byste maso měli opravdu rychle omezit.

Zdroj: Healthline