Plyny se svým neobvyklým zápachem snaží varovat. Příčinou může být i infekce a nevhodná strava

Fotografie: Depositphotos

Zapáchající plyny mohou být signálem o vašem zdravotním stavu. Sice vám mohou přivodit nepříjemné chvíle ve společnosti, ale také vás mohou varovat. 

Jak jistě všichni víme, plyny vylučované za normálních okolností obvykle nejsou příliš příjemně vonící. Jejich zápach však bývá obvykle nevýrazný a nevadí okolí. Zápach plynů se nejčastěji může lišit v závislosti na stravovacích návycích, ale existují i další faktory, které mohou způsobit, že vaše plyny budou mnohem nepříjemnější. Pokud se objeví výrazně nepříjemný zápach, může to ukazovat na nějaké trávicí problémy nebo něco vážnějšího, potvrzuje lékařka Debra Sullivan.

Strava hraje roli

Jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje zápach plynu, je vaše strava. Pokud konzumujete potraviny bohaté na síru, jako jsou kváskové pečivo, cibule, česnek nebo červené maso, může to způsobit nepříjemný zápach vašich plynů. Stejně tak nadměrná konzumace potravin obsahujících umělá sladidla nebo nápojů sycených oxidem uhličitým může způsobit, že vaše plyny budou mít nepřirozeně ostrý zápach.

Mnoho potravin s vysokým obsahem vlákniny také může způsobovat větší plynatost. Těmto potravinám trvá déle, než se v trávicím systému rozloží, takže časem zkvasí. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny také někdy zapáchají, což znamená, že mohou zapáchat i vaše větry, jak uvádí článek na webu Healthline.

Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

Pokud máte potravinovou intoleranci, vaše plyny mohou být nepříjemně zapáchající. Například lidé s laktózovou intolerancí nedokážou zpracovat laktózu, což může vést k nadměrné fermentaci střevními bakteriemi a nepříjemnému zápachu plynů. Podobně mohou plynaté problémy provázet i onemocnění související s lepkem. O trávicích problémech v důsledku celiakie jsme vás také nedávno informovali v našem článku na webu ZdravéStravování.

Užívání některých léků

Některé léky mohou způsobovat zapáchající plyny, i když je to neobvyklé. Antibiotika ničí škodlivé patogeny v těle, ale mohou také zničit některé „dobré“ bakterie v žaludku, které napomáhají trávení. Bez těchto bakterií může být plyn cítit. Mohlo by také dojít k nadýmání a zácpě.

Problémy s vyprazdňováním

Zácpa znamená, že máte v tlustém střevě nahromaděnou stolici. Pokud nemůžete pravidelně vykonávat velkou potřebu, může to způsobit vznik bakterií a zápachu. Konečným výsledkem je zapáchající a někdy bolestivá plynatost.

průjem, zácpa
Fotografie: Freepik

Hromadění bakterií a infekce trávicího traktu

Během procesu trávení tělo extrahuje živiny z potravy a přivádí je do krevního oběhu. Vedlejší produkty jsou posílány do tlustého střeva. Pokud dojde k narušení trávicího procesu, mohou se bakterie ve střevech nadměrně namnožit. Některé z těchto bakterií mohou vyvolat infekci v trávicím traktu, což může vést k nadměrné tvorbě plynů s intenzivním zápachem.

Rakovina tlustého střeva

Vzácnou příčinou plynů s nepříjemným zápachem může být i rakovina tlustého střeva. Vytvoření polypů nebo nádorů v trávicím traktu může způsobit částečnou obstrukci střev, což vede k hromadění plynů a nadýmání. Pokud zaznamenáte změny v zápachu plynů a současně trpíte nepříjemnými příznaky, které se nezlepšují změnou stravy nebo léků, je důležité kontaktovat svého lékaře. Ten prověří vaši situaci a může doporučit kolonoskopii pro bližší diagnostiku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]