Pití koly bez cukru nemusí být vždy ten nejlepší nápad

Snažíte se o redukci váhy, ale existují potraviny a nápoje, kterých se vzdát nedokážete? Možná mezi tyto nápoje patří i dietní kola bez cukru, která se tváří dietně. Asi vás zklameme – nic zdraví prospěšného od tohoto nápoje nečekejte.

Coca-Cola patří patrně k nejpopulárnějším syceným nápojům a řada lidí na ní nedá dopustit. I přesto, že se o ní ví, že není zrovna zdravá. Klasická verze koly je plná cukru a obsahuje kofein, ve velkém množství může tělu škodit. Ovšem existují i další varianty koly – bez cukru nebo i bez kofeinu. Tváří se jako učiněná spása, ale opak je pravdou.

Po vypití neslazené (dietní) koly může u některých lidí dojít k bolestem zubů, může za to přítomná kyselina fosforečná, která napadá zubní sklovinu. Dietní kola bývá slazená umělými sladidly, nejčastěji je to aspartam, který ošidí lidské tělo a vyvolá dojem, že přijalo cukr. Případně bývá slazená cyklamátem sodným či acesulfamem. Nejpoužívanější a nejlevnější vs. nejhorší sladidla.

Kdepak mám ten cukr?

Slinivka, která vypustí inzulin musí být řádně zmatená, vlastně je zmatené celé tělo a hledá způsob, jak se s tímto podvodem vyrovnat. Nezřídka se po vypití dietní koly objevují i reakce na zvracení, ovšem tato reakce je potlačena již zmiňovanou kyselinou, na zvracení tedy nedojde.

Kola bez cukru vám hubnutí nezjednoduší – naopak

K čemu však dojde, je ukládání tuku. Je to proto, že tělo přijalo sladkou potravinu ačkoliv nešlo o běžný cukr. A právě v tomto okamžiku se dostaví chuť na sladké, protože tělo zkrátka hledá cukr. Jestliže neodoláte a dáte si něco sladkého, dostanete se do kolotoče chutí, neboť cukr vyvolává hlad po cukru.

Když budete pít kolu bez cukru, budete tělo nutit stále vyplavovat inzulín, který však nenajde ten pravý cukr. Ve finále se může stát, že vaše tělo nebude umět reagovat správně na přísun cukru, i když se bude jednat o tuhou stravu.

Další ne moc příjemnou zprávou je, že kola bez cukru dehydratuje tělo. Umělá sladidla vylučují z těla vápník, zinek, hořčík a tělo se cítí víc unavené, je náchylnější ke zraněním a nemocem. K dalším nepříznivým důsledkům pití koly bez cukru patří zvýšení krevního tlaku, diabetes, obezita a srdeční onemocnění. Pitím koly bez cukru se obezitě rozhodně nevyhnete.

Na závěr: O levných umělých sladidlech se často hovoří v souvislosti s možnými karcinogenními účinky. Nicméně žádná studie to zatím 100% nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Faktem zůstává, že právě aspartam zvyšuje chuť k jídlu. Ačkoli je sám nekalorický, staví žebřík nadváze.

Fotografie: Pixabay