Bramborová maska stojí za zkoušku v boji s problémovou pletí. Obsahuje draslík a vitamín C

Fotografie: Depositphotos

Brambory jsou primárně určeny ke konzumaci, ovšem několik lidí na internetu stále více vyjadřuje svou podporu bramborových pleťových masek. Údajně mohou pomoci nejen s akné.

Konzumace brambor vám může pomoci získat některé ze základních živin, které potřebujete, včetně draslíku a vitamínu C. Může ale tření syrových brambor na obličeji poskytnout nějaké výhody pro vylepšení vašeho zevnějšku? Někteří lidé se na internetu vyjádřili k bramborové pleťové masce, jež údajně pomáhá při léčbě kožních onemocnění od hyperpigmentace po akné, říká doktorka Cynthia Cobb.

Můžete použít brambory na zesvětlení pleti?

Někteří zastánci tvrdí, že brambory mohou pomoci zesvětlit tmavé skvrny související s kožními pihami, slunečními skvrnami a melasmou díky enzymu bělícímu kůži zvanému katecholáza. V těchto takzvaných lécích jsou syrové kousky brambor smíchány s jinými kyselými přísadami, jako je jogurt a citrónová šťáva, aby se vytvořila zesvětlující pleťová maska. Neexistují však žádné klinické důkazy, které by prokázaly, že katecholáza v bramborách může zesvětlit vaši pokožku.

Mohou brambory léčit akné?

Akné je způsobeno zánětem kůže, který může být ovlivněn cytokiny. Výtažky z bramborové slupky mohou mít protizánětlivé účinky. Než si však začnete mazat brambory na akné, je důležité si uvědomit, že žádné studie na lidech zatím brambory pro tyto účinky nepodporují.

loupání brambor
Fotografie: Pixabay

Mohou brambory léčit tmavé skvrny na obličeji?

Některé internetové blogy věnující se péči o pleť tvrdí, že brambory mohou také léčit tmavé skvrny kvůli enzymům katecholázy. Neexistuje však žádný důkaz o tom, že by brambory měly nějaké významné schopnosti kůži zesvětlit. Nicméně vše je o vlastní zkušenosti, pokud máte odvahu. Jestliže se však pustíte do zjišťování pravdy, vždy vyzkoušejte malé množství na kůži, abyste zjistili, zda vaše pokožka a pak i pleť na obličeji nebudou vykazovat alergickou reakci.

Mohou brambory léčit jizvy po akné?

Po propuknutí akné vám mohou zůstat mírné až výrazné jizvy, které mohou časem ztmavnout. Zatímco někteří lidé tvrdí, že bramborové masky nebo šťáva z brambor mohou pomoci zesvětlit jizvy po akné, neexistují žádné vědecké důkazy, jež by takové výhody podporovaly.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]