Potraviny bohaté na vitamín C, které jsou lepší než doplňky z lékárny

Fotografie: Pixabay

Není třeba nikoho přesvědčovat, že vitamín C je pro imunitní systém velmi důležitý. Jak ho do těla doplnit přirozeným způsobem se dozvíte v tomto článku. Místo tablet zahrňte do jídelníčku těchto pět potravin.

Pokud se bavíme o potravinách bohatých na vitamín C, většině z nás se jistě jako první vybaví citrusové plody. Citrony, mandarinky i pomeranče opravdu tento vitamín obsahují a dlouho byly prezentovány jako ovoce s největším obsahem tohoto vitamínu. Nyní však víme, že existují potraviny, které jsou na tento vitamín mnohem bohatší.

Růžičková kapusta je prospěšná

Víme, že růžičková kapusta není zrovna oblíbeným jídlem, nicméně je bohatá na vitamíny a minerály. Díky svému složení totiž podporuje imunitu i růst buněk a posiluje pleť, nehty a vlasy. Kromě vitamínu C obsahuje také velké množství vitamínů B1 a B9. Dále nám poskytuje také vitamíny A a E, hořčík, draslík, vápník a další stopové prvky. Růžičková kapusta má pozitivní vliv na detoxikaci organismu a na trávení. Bojuje rovněž proti únavě a stresu a zlepšuje náladu.

Fotografie: Freepik

Třikrát více vitamínu C než v pomerančích najdeme v petrželi. Ta dále obsahuje vápník, železo, draslík a hořčík. Navíc působí jako antioxidant a zlepšuje tělesný pach a dech. Kromě toho působí močopudně, zlepšuje fungování ledvin a funguje jako prevence proti ledvinovým kamenům. Snižuje také krevní tlak a zlepšuje okysličování buněk. Obsahuje velké množství chlorofylu, který čistí krev a tvoří nové červené krvinky.

Velké množství vitamínu C mají i brokolice nebo jahody

Brokolice je nabitá vitamíny a minerály. Kromě vitamínu C je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín D a E. Přínosný je také její obsah hořčíku, vlákniny a draslíku. Má příznivé účinky na činnost srdce a správné fungování nervového systému. Na vitamín C jsou bohaté také jahody, obsahují ale i vitamíny B9 a K. Pomáhají zlepšit kvalitu kostí a podporují přítomnost vápníku v těle. Obsahují také hořčík, který je dobrý na stav cévního systému.

Fotografie: Freepik

Potřebujete pokrýt denní dávku tohoto vitamínu jedním kouskem ovoce? Snězte kiwi. V jednom kiwi se totiž schovává asi 80 mg vitamínu C – to je doporučená denní dávka. Vitamín C spolu s mědí obsaženou v kiwi podporují vstřebávání železa, které zmírňuje chudokrevnost. Vysoký obsah draslíku spolu s nízkým obsahem sodíku slouží jako prevence proti vysokému krevnímu tlaku. Kiwi navíc obsahuje serotonin, který zlepšuje kvalitu spánku, ale dodává nám také vlákninu.

Zdroj: Healthline