Parkinsonova nemoc: Třes v končetinách není jediným charakteristickým příznakem. Ostatní projevy této zákeřné nemoci lidé neznají

Fotografie: Depositphotos

Parkinsonova choroba je známá především třesem v končetinách. To však není jediný příznak, na který byste si měli dát pozor. Je jich mnohem více.

Trápí vás roztřesené ruce? Přestože se jedná o jeden z nejčastějších příznaků Parkinsonovy choroby, existují i ​​další charakteristické symptomy tohoto neurodegenerativního stavu, které by ve vás mohly vzbudit obavy a donutit k návštěvě lékaře. Je však třeba poznamenat, že pokud se některý z těchto příznaků vyskytuje i u vás, nemusí to nutně znamenat, že touto nemocí trpíte, říká lékař Seunggu Han.

Třes v prstech a končetinách

Třes v prstech, rukou nebo bradě. Samotný výskyt tohoto příznaku může být způsoben i stresem, zraněním nebo léky a také nadměrným cvičením. Třes může mít také za vinu změnu typu písma, známou jako mikrografii, kdy se velikost písmen zmenšuje.

Vnímání nepříjemného zápachu

Nepříjemný zápach, a to zejména z potravinách, jako jsou banány, kopr nebo lékořice, je také jedním z charakteristických příznaků Parkinsonovy choroby. Je však třeba zdůraznit, že nachlazení, chřipka a také koronavirus mohou stejným způsobem ovlivnit čich.

Svalová ztuhlost v těle a končetinách

Ztuhlost v těle, rukou a nohou. Osoba má obvykle pocit, že má nohy „přilepené“ k zemi a ruce se nedokážou volně pohybovat. Většinou jako první postihuje polovinu těla a postupně pokračuje do dalších částí. Problémy můžete cítit obvykle při vstávání ze židle nebo postele. Ztuhlost je také předzvěstí artritidy.

Fotografie: Pexels

Problémy s polykáním nebo vyjadřováním

S Parkinsonovou chorobou máte narušenou koordinaci jazyka a hrtanu. V tomto případě je zvláště důležité vyhledat pomoc lékaře, protože stav je život ohrožující. Změny hlasu, jako je chrapot nebo dokonce hypofonie (tenký hlas) nebo příliš hlučný hlas jsou dalšími známkami Parkinsonovy choroby. Budete mít problémy s vyjadřováním, nebudete moci pořádně vyslovit větu.

Další příznaky Parkinsonovy choroby

  • Zácpa
  • Závratě nebo sklon k mdlobám
  • Pokrčená kolena
  • Zpomalená chůze
  • Potíže s rovnováhou

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]