Osvědčené rady našich babiček na léčbu zimních neduhů

Každé roční období sebou přináší i různá úskalí. Zejména, pokud tento fakt nebereme v úvahu a podceňujeme počasí. Zatímco během léta hrozí dehydratace, úpal, úžeh či spálení od sluníčka, během zimy jsou to splíny, nachlazení, přibývání na váze a další. Právě zimním neduhům se bude věnovat dnešní článek.

Nachlazení

K patrně nejčastějším zimním neduhům patří nachlazení. Tomu se dá předcházet posilováním imunity, tím, že se již 2 až 3 měsíce před počátkem zimy začnete otužovat, zaměříte se na potraviny s ohřívacím efektem a minimalizujete nebo zcela vyloučíte ze stravy potraviny s ochlazujícím efektem. Jakmile začaly venku plískanice, babičky vařily polévky, vývary, pekly maso, vařila se pohanka. Rovněž je dobré mít po ruce bylinky. Babičky radí i potraviny typu cibule, česnek, zázvor a pít dostatek tekutin: vodu a čaje.

Zánět močového měchýře

Hned po zánětech dýchacích cest patří k druhému nejčastějšímu neduhu bakteriální infekce – zánět močového měchýře. Tímto onemocněním trpí častěji ženy a je to dáno především odlišnou anatomickou stavbou močových cest. Onemocnění vychází zejména z prochlazení, gynekologických onemocnění a infekcí, sníženou imunitou, nechráněným sexuálním stykem, divokým sexem či přemírou cukru ve stravě.

Důležitý je zvýšený pitný režim, příjem vitamínů, vhodná strava, dodržování intimní hygieny, nošení kvalitního spodního prádla. Babičky by radily brusinky ve všech možných formách: sirup, čaj, sušené brusinky anebo bylinky posilující močový měchýř: Lichořeřišnice, Vřes obecný, Medvědice lékařská.

Artróza

Artróza dokáže potrápit. A nejen lidi staršího věku. Chladné počasí toto kloubní onemocnění ještě zhoršuje. V zimě tedy bolí klouby mnohem víc. Primárním cílem léčby je zpomalit proces deformace kloubu. Napomáhá tomu pravidelné opakování určitých cviků, redukce váhy, masáže a rehabilitace, zdravý životní styl. Blahodárně působí také parafínové zábaly, obklady z čerstvého strouhaného křene a naše babičky nedaly dopustit na Alpu (Francovku) do které přidaly ještě hřebíček.