Neobvykle silná bolest žaludku může ukazovat na vážnější zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Bolestmi žaludku trpí asi 20 % populace. Někteří pociťují pálení, tlak, pocit plnosti, rozpaky nebo zkrátka bolest, která nejde nijak blíže popsat.

Příčiny bolestí žaludku mohou být různé, od funkčních poruch až po gastritidu různých příčin, peptické vředy nebo rakovinu. Podle studií má více než 70 % pacientů s bolestmi žaludku funkční dypepsii. Jinými slovy. I když tito lidé trpí na bolesti žaludku, organická nemoc nebyla zjištěná.

Nádor je zcela výjimečný

Dobrou zprávou jistě je, že jen 1% bolestí žaludku znamená, že v naše tělo bojuje s nádorem. Desetkrát více je případů, kdy jde o žaludeční vředy. Bolest břicha je však nevyzpytatelná. Vy si například myslíte, že vás bolí žaludek a bolest přitom vychází odjinud. Může jít o žlučové kameny, akutní nebo chronickou pankreatitidu nebo mohou bolesti pocházet ze střev. Charakter bolesti a klinické vyšetření nemohou vždy určit vztah bolesti.

Fotografie: Freepik

Poté se uchýlíme k analýzám, ultrazvukům, vyšetření CT nebo endoskopickým vyšetřením. Existují samozřejmě případy, kdy jde skutečně o bolest žaludku a tato bolest skrývá vážné stavy. Proto je důležité věnovat pozornost signálům, které tělo vysílá. Pacient by měl být znepokojený, pokud bolesti začínají ve věku 45-50 let, pociťuje poruchy polykání, anémii, má v rodinné anamnéze rakovinu žaludku či dojde k úbytku hmotnosti nebo zvracení.

Krvácení je varovný signál

Samozřejmě by vás mělo znepokojit také krvácení do zažívacího traktu nebo černá a lesklá stolice s krví. Ačkoli je pravděpodobnost, že trpíte rakovinou malá, je to nejnebezpečnější nemoc, která bývá často diagnostikována pozdě. Pak má špatnou prognózu a nízkou míru přežití. Jako bolest žaludku se však mohou tvářit i další nádorová onemocnění v dutině břišní, proto buďte obezřetní. Pokud máte potíže, navštivte lékaře.

Fotografie: Freepik

Mezi rizikové faktory spojené s bolestmi žaludku patří nesprávná strava. Může jít o to, že jíte málo nebo například velmi kořeněná jídla. Zdravé nejsou ani sycené nápoje, kouření, alkohol nebo stres. To vše vám může způsobit bolesti žaludku. Častou příčinnou onemocnění žaludku je bakterie Helicobacter pylori. Další příčinnou je užívání léků proti bolesti, například aspirinu. Ideální je tedy dodržovat správný rozvrh jídla a omezit nezdravé věci.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]