Ospalost může být příznakem nedostatku důležitých vitamínů v těle

Únava a neustálá ospalost, která nemá důvod v nedostatku spánku či velké fyzické nebo psychické námaze, je nepříjemnou záležitostí. Může potkat téměř každého z nás. Vaše tělo je neustále unavené proto, že postrádá důležité vitamíny a minerály. Pokud se chcete tohoto doslova unavujícího symptomu zbavit, budete je muset doplnit. Přečtěte si dnešní článek a zjistěte vše o tomto tématu.

Nedostatek vitamínů, minerálů a věčná únava

Nejčastějších důvodů chronické ospalosti je mnoho. Řadí se mezi ně například intenzivní sport a fyzická aktivita, špatný denní režim, stres, vzrušení, nedočkavost a úzkosti, nedostatek spánku a odpočinku, nemoci, medikace, citlivost na počasí, hormonální nerovnováha, špatné návyky či nedostatek kyslíku. Čím dál častěji se ale lékaři setkávají také s tím, že příčina není ani v jedné z těchto položek. Tělu totiž chybí ty správné živiny. Které to jsou, a jak je doplnit?

Vitamín B a C

Nedostatek vitamínu B způsobuje neustálý pocit únavy a náhlé přívaly slabosti, a to i přesto, že máte během noci dostatek odpočinku. Tento vitamín doplníte potravinami obsahující obilniny a oves. Kupujte chléb, mléčné výrobky, sušené ovoce a mořské plody.

Fotografie: Pixabay

Vitamín C zlepšuje imunitu, posiluje naše tělo a jeho výdrž a zlepšuje naši výkonnost. Najdete ho v brusinkách, citrusových plodech, šípkách a paprikách. Vitamín D dodává tělu energii, bojuje proti ospalosti a vylepšuje schopnost soustředění. Tělo ho produkuje samo, pokud má dostatek slunečního světla. Najdete ho také v rybím tuku.

Fotografie: Pixabay

Další živiny, které vám dodají energii

Kyselina pantothenová podporuje činnost mozku, zlepšuje jeho funkce a posiluje schopnost myšlení a paměť. Hladina této kyseliny v těle se většinou sníží při potížích se zažívacím traktem. Doplníte ji konzumací ryb, bylinek, kvasinek, vajíček a mléčných produktů.

Fotografie: Pixabay

Další důležitou živinou, která vám pomůže v boji proti chronické ospalosti je jód. Ten je klíčový pro správnou funkci imunity, nadledvinek a zároveň ovlivňuje funkci mozku. Najdete ho v mořských plodech a rybách, červené řepě, špenátu, bramborech a rajčatech.

Důležitý je také rutin, bioflavonoid, který chrání tkáň a buňky před poškozením. Umí také stimulovat mozkovou aktivitu. Rutin najdete v pohance, zeleném čaji a čerstvém ovoci, které rostlo na stromech, nejvíce ho je v jablkách.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]