Nehty pod lupou: Jejich vzhled prozradí, že s vaším tělem není něco v pořádku

Fotografie: Depositphotos

Nehty mohou být okrasou, když se o ně člověk hezky stará a pečlivě je upravuje. Na nehtech se ale pozná také to, když v těle nepracuje něco tak, jak má.

Úprava nehtů není jen doménou žen, starají se o ně i muži. Pěstěné nehty působí esteticky, ovšem jen za předpokladu, že jsou zdravé. Pokud je v lidském organismu nějaký zdravotní problém, často se projevuje skrze vzhled nehtů. Je proto dobré si všímat, jak vaše nehty vypadají, říká lékařka Debra Jaliman.

Zbarvení nehtů

Zdravý nehet má jemně růžovou barvu. Je-li nažloutlý, může indikovat plísňové onemocnění. Bílé nehty s růžovými pruhy jsou známkou selhání ledvin, cukrovky nebo jaterních problémů. Velmi bledé nehty ukazují na oběhový problém. Tmavě červené nehty naznačují srdeční onemocnění. Modravé nehty upozorňují na to, že se tělu nedostává kyslík.

Textura nehtů

Křehké a roztřepené nehty se pojí obvykle se sníženou činností štítné žlázy. Suché a rozpadávající se nehty signalizují nedostatek vitamínů A, C a biotinu. Vertikální rýhy jsou běžnou známkou stárnutí stejně jako vrásky v obličeji. Horizontální rýhy jsou způsobeny poškození nehtů.

Růst nehtů

Když nehty vypadají jako lžíce, může to být známkou poruchy, ke které dochází, když má tělo mnoho železa. Nehty ve tvaru paličky se objevují tehdy, je-li v krvi málo kyslíku, což je způsobeno většinou onemocněním plic, ledvin, jater nebo srdce. Nehty, jež se oddělují od nehtové lůžka, jsou signálem pro onemocnění zvýšené činnosti štítné žlázy.

Fotografie: Depositphotos

Tmavé a bílé skvrny

Bílé pruhy na nehtech naznačují nevyváženou stravu, v níž chybějí bílkoviny. Mohou se objevit i při selhání jater nebo v důsledky otravy těžkými kovy. Tmavé svislé čáry od kutikuly ke špičce nehty naznačují melanom, nebezpečné onemocnění. Červená pokožka v okolí nehtu je způsobena zánětem. Přidá-li se k ní i otok, další možnou příčinou bude onemocnění zvané lupus.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]