Většina lidí dělá při mytí dřevěného prkénka velkou chybu. Šíří tak bakterie po celé kuchyni

Fotografie: Fructibus / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Správné mytí prkénka je zásadní pro lidské zdraví. Pokud na to jdete špatně, mohli byste se potýkat se závažnými problémy, včetně nakažení salmonelou.

Mytí kuchyňských potřeb je základním pilířem čisté domácnosti. Je ovšem důležité, abyste na to šli správně, neboť v opačném případě můžete vystavit svůj nábytek řadě nebezpečných bakterií a následně se jimi nakazit – a pokud jde například o salmonelu, nemusí to být pro vaše zdraví zrovna nejlepší. Naštěstí však existuje jednoduchý způsob, jak se ochránit před problémy a udržet svou kuchyň v čistotě, říká doktorka Sade Meeks.

Nebezpečné bakterie v kuchyni

Pravidelné mytí kuchyňských potřeb je nezbytné pro udržení čisté domácnosti a zdravého prostředí. Během jejich používání se na nich totiž mohou usazovat nebezpečné bakterie, včetně salmonely, které pak zůstávají přítomny po dlouhou dobu a představují vážné riziko pro lidské zdraví. Nejhůře je na tom podle výzkumů dřevěné prkénko, které mnozí lidé používají, ale již málo dbají na jeho správnou údržbu – a bohužel nepomůže ani jeho mytí teplou vodou, protože ta akorát vytváří mikropraskliny ve dřevě.

Tyto mikropraskliny následně vytváří skvělé prostředí pro množení bakterií, které tam zůstávají po dlouhou dobu a čekají, až se budou moci přenést na další objekty či suroviny, jež na prkénku budete krájet – a pokud budete mít velkou smůlu, mohou se dostat i do vašeho organismu a způsobit nebezpečné problémy. Pokud se tedy chcete vyhnout potenciálním problémům, je důležité jít na to správným způsobem a zabránit jejich rozvoji ještě před tím, než k němu dojde.

Omývání kuřecího masa před vařením zvyšuje riziko kontaminace. Bakterie spolehlivě zabije vhodná úprava

zelí cibule
Fotografie: Freepik

Jak správně umýt prkénko

Lékaři, kteří často vidí lidi trpící otravou jídlem, mají vyhraněný názor. Dřevěné prkénko byste podle nich neměli nikdy namáčet do vody, ale pouze ho po použití otřít a následně vysušit, čímž zabráníte vzniku nebezpečných prasklin – nezapomínejte, že dřevo je extrémně citlivé na vnější faktory a může snadno dojít k jeho poškození nebo také vzniku plísně.

Následně pak stačí vzít citron a sůl, která všechny mikroorganismy vyhubí. Jednoduše suché prkénko potřete vrstvou šťávy z tohoto ovoce, posypte trochou soli a nechte chvíli působit. Až teprve poté ho omyjte běžným způsobem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]