Silné přírodní antibiotikum z medu a citronu. Velmi účinná léčivá směs

Fotografie: Depositphotos

Česnek a med patří mezi nejpřínosnější kombinace vůbec. Pokud je zařadíte do svého každodenního jídelníčku, čeká na vás mnoho výhod.

Česnek a med přináší řadu prokazatelných zdravotních účinků, potvrzuje lékařka Katherine Marengo. Ačkoliv je mnoho lidí užívá samostatně, mnohem účinnější jsou ovšem v kombinaci. Připravit si je můžete jednoduše, a to jejich smícháním (prolisujte 1-2 stroužky česneku a hmotu následně smíchejte s 1 lžičkou včelího medu), nebo přidáním spolu s dalšími ingrediencemi do salátů nebo jiných pokrmů, které máte rádi.

Vlastnosti česneku a medu

Kombinace česneku a medu se používá v tradiční medicíně téměř po celém světě, a to již po dlouhá tisíciletí. Hlavní zdravotní složkou česneku je alicin, díky kterému disponuje antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi – podle studií se tento antioxidant uvolňuje více při drcení čerstvých stroužků, nežli při jejich použití v normální podobě. Navíc také podporuje krevní tlak, metabolismus a zbavuje tělo nahromaděných toxinů.

Med má přirozeně vysoký obsah antioxidantů zvaných flavonoidy a polyfenoly, které pomáhají bojovat proti zánětům, zarudnutím a otokům v těle. Navíc vyrovnává imunitní systém, podporuje zdraví trávicího traktu a působí antibakteriálně, antivirově a antimykoticky. Společně pak obě tyto blahodárné potraviny přináší řadu zdravotních přínosů pro vaše tělo.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní účinky česneku a medu

V tradiční etiopské medicíně se česnek a med používá k léčbě dýchacích potíží, kožních infekcí a dokonce i průjmu. Obě potraviny vám navíc pomohou rychleji se uzdravit z nachlazení a kašle, posílí váš imunitní systém a dokonce vám pomohou zmírnit příznaky astmatu. Arabská tradiční medicína pak doporučuje užívat česnek a med jako zásadní pomoc při léčbě srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku nebo dokonce bolesti zubů.

Paměť a zdraví mozku

Česnek i med disponují vysokým obsahem antioxidačních látek. Ty pomáhají především vyrovnávat imunitní systém a také předchází mnoha závažným onemocněním. Podle některých studií však tyto složky pomáhají také chránit mozek před neurologickými poruchami, jako je zejména demence a Alzheimerova choroba. Jak ovšem dodávají odborníci, je zapotřebí provést další výzkumy, které by tyto informace potvrdili na sto procent.

Zdraví srdce

Antioxidanty obsažené v česneku a medu pomáhají podle některých studií také zabraňovat vzniku srdečních chorob, a to zejména infarktu a mrtvice. Tato kombinace zejména pak:

  • snižuje vysoký krevní tlak
  • snižuje vysokou hladinu cholesterolu
  • zabraňuje nadměrné srážlivosti krve
  • zabraňuje ztuhnutí cév
Fotografie: Freepik

Působí antibakteriální

Česnek a med disponují silnými antibakteriálními účinky. Díky tomu vás jejich konzumace může ochránit před vznikem různých onemocnění či infekcí, včetně zápalu plic nebo také otravy jídlem. Kromě toho vyšlo najevo, že kombinace těchto blahodárných potravin může působit silněji než některá antibiotika.

Silná antivirotika

Silné antivirotické účinky medu v kombinaci s alicinem skvěle pomáhají léčit onemocnění, jako je nachlazení, rýma či další problémy způsobené viry. Nejedna studie dokonce potvrdila, že manukový med má schopnost zastavit růst viru chřipky. Vědci v tomto případě dospěli k závěru, že tato blahodárná potravina působí stejně dobře jako antivirotika.

Zdroj: Healthline