Dejte sbohem křečovým žilám. Zbavit se jich lze i bez drahým procedur z pohodlí domova

Fotografie: Depositphotos

Dlouhé stání na nohách, nedostatek pohybu i obezita jsou rizikovými faktory vzniku křečových žil. Ty způsobují nepříjemné pocity, brnění až bolest.

Křečové žíly neboli varixy je žilní onemocnění, jež se projevuje zvětšením a vakovitým vychlípením povrchových žil. Doprovází je otoky, bolest a pocit těžkých nohou. Postižená osoba může trpět na časté záněty. Varixy vytvářejí na dolních končetinách modrofialové uzlíky, které ke kráse příliš nepřidají. Často k nim u žen dochází během těhotenství. Mohou ale na ně trpět i pánové, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Proč křečové žíly vznikají

Za vznikem křečových žil stojí jejich špatná funkčnost. Tepny odvádějí krev ze srdce, žíly ji do srdce zase vrací. Při této činnosti pracují proti zemské gravitaci, přitom jim pomáhá systém chlopní, jenž zabraňuje návratu krve, a také propojení mezi povrchovým a hlubokým žilním systémem. Na pružnosti žil má vliv i pohyb svalů, kterými procházejí. Když celý tento systém přestane správně pracovat, krev se začne hromadit v žíle a rozšiřuje ji. Dochází k oslabení stěn žil i k nedomykavosti chlopní.

Česneková tinktura na léčbu křečových žil

Česnek patří k velmi účinným přírodním léčivům. Stimuluje krevní oběh a napomáhá k odvodu škodlivých látek z těla pryč. Při pravidelné konzumaci česneku je možné se vyhnout problémům s křečovými žilami, případně zmírnit jejich stávající potíže.

Fotografie: Depositphotos

Můžete si připravit tinkturu ze 7 až 8 stroužků podrceného česneku, ¾ šálku pomerančového džusu a 1 lžíce olivového oleje. Vše smícháte a necháte 12 hodin stát. Problémovou oblast na dolních končetinách pak budete masírovat krouživými pohyby pomocí tamponu, který jste v připravené tinktuře namočili. Směs necháte pokožku absorbovat a pak nohu omyjete.

Domácí léčba křečových žil

V lidovém léčitelství se většinou k léčbě křečových žil používají obklady i vnitřní užívání bylinných léků. Kromě výše uvedené tinktury je možné použít nastrouhaný brambor i čerstvé zelí. K pročištění krve pomáhá pít každý den sklenici vody s jablečným octem v množství 1 lžíce octa na 1 sklenici vody.

Zdroj: Healthline