Onemocnění jater se projevuje pomocí příznaků, které stále většina lidí nezná

Fotografie: Depositphotos

Onemocnění jater se může projevit i na vaší pokožce. Pokud se objeví typické známky problémů, rozhodně je neignorujte a navštivte lékaře.

Játra jsou velmi důležitý orgán, který zastává v těle řadu procesů, včetně detoxikace organismu, produkce žluči a regulace hormonů. Pokud se proto dostanou do potíží nebo onemocní, může se to projevit na vašem těle mnoha příznaky. Problém lze podle lékařky Angelicy Balingit rozpoznat dokonce na vlastní pokožce, neboť nesprávně fungující játra nedokáží odstraňovat všechny toxiny, jež se posléze dostávají do krve.

Onemocnění jater a známky na pokožce

Nemoc jater se může projevit mnoha viditelnými způsoby právě na pokožce. Často se však liší jejich intenzita, neboť závisí na typu a pokročilosti problému. Jak proto uvádí server Healthline, lidé by si těchto varovných signálů měli všímat a v nejlepším případě je co nejrychleji řešit. Patří mezi ně například:

  1. Žloutnutí kůže a očního bělma: tento stav, známý také jako žloutenka, je způsoben hromaděním bilirubinu v těle, což je žlučový pigment. Pokud totiž játra nefungují správně, nedokáží ho správně zpracovat a odstranit.
  2. Svědění kůže: jedná se o další typický příznak onemocnění jater, který se objevuje v důsledku hromadění žlučových kyselin a dalších toxinů.
  3. Pavoučí žilky: pokud onemocnění jater postupuje, mohou se na pokožce objevit drobné červené nebo modré žilky. Ty bývají důsledkem sníženého průtoku krve a tlaku v cévách.
  4. Šedá barva kůže: vaše pokožka může mít v důsledku cirhózy jater šedý odstín.
  5. Časté modřiny a červené skvrny na kůži: nemocná játra ovlivňují také srážlivost krve. Proto se pacienti často potýkají s příznaky, jako jsou modřiny způsobené krvácením pod kůží a malé červené skvrny způsobené krvácením z malých cév.
modřiny na těle
Fotografie: Pexels

Je důležité si uvědomit, že tyto projevy mohou být také spojeny s jinými zdravotními stavy. Pokud je proto na sobě rozpoznáte, měli byste se dle lékařky Bukky Aremu nejprve poradit s odborníkem, který vám provede diagnózu.

Onemocnění ledvin může vzniknout kvůli zlozvykům. Patří mezi ně i nedostatek tekutin a pohybu

Problém může spočívat i ve střevech

Za kožními problémy může v některých případech stát také onemocnění střev. Nejčastěji k němu dle Aremu dochází v důsledku narušení střevního mikrobiomu, tedy živých bakterií, které ovlivňují celkové zdraví těla. Zejména jejich nedostatek v důsledku užívání antibiotik vede ke zvýšené tvorbě akné, vyrážek nebo svědivých skvrn na pokožce. Abyste se problémům vyvarovali, pokuste se jíst každý den potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Na ZdravémStravování jsme již dříve popisovali, jak vláknina také pomáhá v případě zácpy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]