Nošení žabek během letních měsíců v sobě skrývá určitá rizika, která není radno podceňovat

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv žabky patří mezi nejoblíbenější letní obuv, jejich časté nošení může mít nepříjemné dopady na vaše zdraví. Nechte je raději ležet v botníku.

Většina lidí se během letních měsíců uchyluje k nošení lehkých žabek. Tento druh obuvi ovšem bývá často vyráběn z nekvalitního materiálu a podle mnoha odborníků není jeho nošení z hlediska vašeho zdraví to nejvhodnější, po čem byste měli sáhnout – může totiž mít nepříjemné důsledky jak na vaši páteř, tak na celkovou pohodu vašich chodidel. Pokud i vy rádi nosíte žabky, rozhodně byste měli brát v úvahu tato potenciální rizika, říká lékař Adam Hotchkiss.

Bolesti zad a páteře

Mezi největší rizika nošení žabek patří nepříjemná bolest zad. K tomuto problému dochází především proto, že tento typ obuvi má plochou a velmi měkkou podrážku, která nedokáže udržet vaše chodidla ve správné poloze a při chůzi kvůli ní dopadají paty na zem mnohem tvrději. Každodenní nošení žabek může navíc z dlouhodobého hlediska vést k závažnému poškození páteře.

Snadnější poškození nohou

Protože jsou podrážky žabek velmi tenké, lze je při chůzi náročnějším terénem snadno propíchnout ostrými kousky kamene, pohozeného skla nebo například hřebíkem. Jejich nošením se však obecně vystavujete většímu riziku poškození nohou (například ostrým trním, řezavou trávou nebo kousnutím od mravenců). Proto bude nejlepší, když je obujete pouze na dovolené nebo při chůzi po písečných pláží.

Vyšší riziko infekce

Pokud guma na žabkách poškodí kůži mezi vašimi prsty, může v tomto místě velmi snadno dojít ke vzniku infekce. Zejména k tomuto problému může dojít u jedinců, kteří trpí nadměrným pocením nebo otékáním nohou. Nikdy byste proto neměli nosit tento typ obuvi ve městech, kde je zem obecně více znečištěná. Ideálně je používejte při koupání ve vodě, protože jsou lehké a ochrání vás před tvory, kteří se potulují na dně moře. Rozhodně však žabky nejsou určeny k celodennímu chození po ulicích.

Fotografie: Pexels

Nepříjemné puchýře

Mezi nejčastější problémy, které vám může způsobit nadměrné nošení žabek během letních měsíců, patří nepříjemné puchýře. Často totiž v horkém počasí dochází k zahřívání gumy, kterou je držíte mezi svými prsty na nohou. V důsledku toho se na tomto místě mohou velmi snadno začít tvořit puchýře, které vám nejen způsobí bolest, ale také znepříjemní nošení každé další obuvi.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]