Aspekty výběru správné běžecké obuvi. Rozhoduje nejen terén, došlap a velikost

Běh je jednou z nejčastějších sportovních aktivit. Právě z toho důvodů se výrobci obuvi snaží přicházet stále s novými a lepšími technologiemi, které běžcům poskytnou podporu, ochranu a patřičný komfort při běhu. V pestré nabídce sportovní obuvi můžete vybírat různé typy obuvi, od běhu v interiéru i exteriéru podle nejčastějšího terénu.

Někdo běhá po asfaltu, jiný po polní cestě, další v lese nebo dokonce doma na běhacím páse. Podle toho se pak liší i typ obuvi. Běhat lze nakonec v jakékoli obuvi, ovšem můžete si tak podrývat zdraví, zvyšovat riziko úrazu a o komfortu nemůže být řeč.

Podle čeho vybrat vhodnou obuv?

  • Je potřeba rozlišovat podle terénu: polní cesta, lesní cesta, hory, chodník ve městě

  • Dále je pak vhodné určit svou techniku běhu, nášlap (přes špičku, patu, supinance, pronance, neutral)

  • Důležitá je i vaše hmotnost, protože při běhu působí na obuv síly až 3x větší, než je vaše hmotnost

  • Velikost nohy, její šířka a další fakta – zda máte nízký či vysoký nárt

  • V neposlední řadě pak typ běhu: rekreační, tréninkový, závodní apod.

Obuv na silnice a polní cesty

Je nejprodávanější a nejrozšířenější typ obuvi. Použít ji můžete jak na silnicích/chodnících, tak polních cestách a dalších tvrdých površích.

Obuv pro nezpevněné povrchy

Jedná se o obuv, kde jsou kameny, šišky, různé výmoly. V podstatě jde o běh lesním terénem. Tato trailová obuv má za úkol dostatečně chránit nohu před nerovností a minimalizovat případné zranění/podvrtnutí kotníku, také poskytnout dobrý záběr na mokrém a kluzkém terénu – blátě.

Technika běhu vs. nášlap

S tímto krokem vám poradí pouze odborný a vyškolený prodejce. Ve většině prodejnách vám prodavačka nebude schopná tak dalece poradit. Pokud běháte rekreačně nebo zkrátka neběháte nějak často, pak tuto část do detailu řešit nemusíte. Jde o to, že podle nášlapu je obuv různě vystála tlumící pěnou.

Ačkoli by měl prodejce uvádět i tento fakt, často u popisků obuvi chybí a prodavačky zkrátka neví. Už z tohoto důvodů je vhodné sportovní obuv i za cenu utrácení více peněz, nakupovat ve specializovaných prodejnách. Tak vám budou schopni i poradit – tedy měli by.

Jak zjistit, jaký je můj došlap?

Jednoduchá cesta, jak zjistit typ svého došlapu je absolvování běžecké diagnostiky na běžeckém pásu. Během cca minutového testu, kdy se běží na boso, se nahrává došlap při běhu. Poté se test vyhodnotí na monitoru ve zpomalovacím režimu. Na základě tohoto zjištění pak lze vybírat i konkrétní modely běžeckých bot, které jsou vhodné pro váš typ nášlapu.

Výběr správné velikosti

Tento krok je nesmírně důležitý a bývá při nákupu velmi častou chybou. Je potřeba pamatovat na to, že nejde o vycházkovou obuv. Běžecká obuv by měla být o půl čísla větší, než je vaše běžná obuv. Noha při běhu pracuje, posunuje se a navíc může lehce otékat. Navíc při běhu z kopce se noha sune dopředu. Je tedy vhodné vybírat obuv o chlup větší, aby měla noha dostatek pohodlí. Vyvarujete se tak „běžeckým nehtům“ – to jsou začernalé nehty v důsledku špatně zvolené velikosti bot, kdy jsou prsty s nehty utlačovány směrem dopředu, kde není již dostatek volného místa.

Fotografie: Pixabay