Stav pokožky hlavy je spolehlivým indikátorem zdraví. Upozorňuje i na psoriázu nebo strádající štítnou žlázu

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte příznaky onemocnění pokožky hlavy, raději co nejdříve zakročte. V některých případech se může jednat o nebezpečný problém.

Většina onemocnění pokožky hlavy se může podepsat nejen na vašem zdraví, ale také na vzhledu. Pokud tedy na sobě rozpoznáte viditelné příznaky, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, zda existuje rychlá možnost léčby – v některých případech by se totiž mohlo jednat o velmi nebezpečný problém, který je důležité řešit neprodleně. Léčba nemoci poté většinou závisí na její příčině, říká doktorka Debra Sullivan.

Ztráta vlasů a plešatost u mužů

Ztráta vlasů patří mezi časté problémy, které je třeba co nejdříve řešit, neboť většinou poukazují na nedostatek některých živin v jídelníčku – mnohdy může být tento problém dokonce známkou podvyživení. Zpozornět byste měli v momentě, kdy si po umytí vlasů všimnete velkého množství vlasů v odtoku, ale také pokud vám zůstávají vlasy v hřebenu a viditelně vám řídnou. Muže poté často trápí plešatost, která se projevuje vypadáváním vlasů na spáncích hlavy nebo tvorbou vlasové linie, ustoupí a vytvoří tvar „M“.

Seboroický ekzém

Jedná se o běžné kožní onemocnění, které nejčastěji postihuje kojence a malé děti (ve věku od 3 týdnů do 12 měsíců). Většinou bývá bezbolestné a nijak nesvědí, ale způsobuje nažloutlé, mastné šupiny na pokožce hlavy, které se odlupují. Obvykle tyto příznaky nevyžadují lékařské ošetření a samy od sebe odezní během 6 měsíců – v každém případě je však vhodné kontaktovat lékaře a poradit se s ním.

Psoriáza

Psoriáza je další nepříjemné onemocnění, které způsobuje vznik šupinatých, ostře ohraničených kožních skvrn. Ty se obvykle vyskytují na pokožce hlavy, ale také na loktech, kolenou a spodní části zad – a ačkoliv mohou být svědivé, zpravidla nevykazují žádné další příznaky. Jedná se o další nepříjemné onemocnění, které byste neměli ignorovat a raději byste ho měli řešit s odborníkem.

Boj s šedivými vlasy lze vyhrát i bez komerčních přípravků. Mezi alternativy patří i ghí nebo cibule

hlava vlasy
Fotografie: Freepik

Hypotyreóza

Hypotyreóza je nebezpečný stav, při němž štítná žláza nefunguje efektivně a nedodává tělu dostatek hormonů štítné žlázy. Znatelné příznaky se obvykle začnou projevovat až později v procesu onemocnění a patří mezi ně především lámavé vlasy a nehty, vypadávání vlasů a suchá kůže. Objevit se však může také únava, přibývání na váze a deprese.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]