Stává se vám při cvičení dost často, že trpíte plynatostí? Pak možná děláte některou z uvedených chyb

Už se vám někdy stalo nebo se vám dokonce často stává, že máte nafouklé břicho a bojíte se udělat ve fitku dřep, aby vám to náhodou neujelo? I když se možná nebudete moci zbavit nadýmání úplně, profesionálové a gastroenterologové mají několik tipů, které mohou tento problém řeší.

Nejdříve si však vysvětlíme, proč se tomu tak děje. Je to zkrátka fyzika…Jakékoliv cvičení, které zahrnuje ohýbání, kroucení způsobuje v zažívání, že se tlak snaží dostat za každou cen ven. A vy si můžete v daný okamžik připadat jako vzducholoď. Nejde pouze o silové cvičení a dřepy, patří zde i cyklistika, pilates, jóga a další pohybové aktivity.

Silová cvičení na tom nejsou o nic lépe, než torzní pozice jógy. Mnoho silových sportovců používá při zvedání těžké váhy tzv. Valsalvův manévr (jde o usilovný výdech), který jim pomáhá zvedat větší váhu. Pokud však vzduch není plně vydechován ústy, vychází i z druhého konce.

Tento způsob dýchání je nejběžnější u cvičení, která zahrnují tlačení, zavěšení a dřep, totéž platí pro lidi, kteří dělají CrossFit. I když děláte aerobní trénink je výsledkem zvýšený produkující plyn. Během skákacích cvičení, jako je běh a skákání přes švihadlo, se naše vnitřní orgány pohybují nahoru a dolů a ze strany na stranu. To může urychlit proces přirozeného trávení a způsobit větší produkci plynu.

Správné dýchání

Asi vám neuniklo, že základem každého cvičení je i správné dýchání. Pokud se nenaučíte sladit pohyb s dechem, pak vám hrozí větší riziko právě tohoto problému. Dýchání rychle tlačí přebytečný vzduch do žaludku, pak do střev … a pak (však víte). Proto je vhodnější nadechování nosem a vydechování ústy, což omezí množství vzduchu, který se jinak zachytí ve vašem GI traktu a vede k nutkání (pustit ducha).

Pozor, co jíte

Pokud se chcete vyhnout prdění při cvičení, nekonzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která vytváří ve střevech velké množství plynu, pozor také na luštěniny a některý typ zeleniny (jako je cibule či kapusta). Pšenice a celá zrna, sycené nápoje rovněž podporují tvorbu plynů. Dalším problém je nadměrné množství bílkovin ve stravě. To hrozí zejména těm, co konzumují hodně masa, mléčných výrobků a ještě se nalévají proteinovými přípravky.

Také necvičte s plným břichem a vyčkejte dvě hodiny i déle, od hlavního jídla. Trávicí systém každého člověka je odlišný, proto možná budete muset experimentovat s potravinami, které vám vyhovují a které méně. Ještě jedna rada k jídlu: jídlo pořádně kousejte a jezte pomalu. Lidé, kteří hltají spolykají s jídlem i velké množství vzduchu.

Pitný režim

Pokud jde o tvorbu plynů, klíčem je i to, jak hydratujete. Pokud pijete více tekutin naráz, můžete spolykat při pití i více vzduchu. Odborníci radí pít častěji za den menší množství tekutin a pomalu. Spolykaný vzduch spolu s vodou, bude logicky chtít ven. Totéž platí o pití tekutin při cvičení – pijte častěji, po doušcích, než jednou za půl hodiny půl bandasky.

Shrnutí

  • Věnujte pozornost správnosti dýchání u cvičení

  • Naučte se, co a kdy jíst před a po cvičení

  • Najděte si potraviny, které vám nedělají potíže s nafukováním

  • Pozor na přemíru bílkovin ve stravě a velké množství vlákniny před cvičením

  • Nepijte sycené nápoje

  • Nehltejte jídlo ani tekutiny

  • Dodržujte pitný režim a pijte v průběhu celého dne i cvičení (ne nárazově velké množství)

Obrázky: twitter.com, gentside.co.uk