Nesprávné používání roušky může způsobit zdravotní komplikace. Vyvarujte se hlavním prohřeškům

Fotografie: Pixabay

Neustálé nošení roušek dokáže značně zamávat se zdravým dýcháním. Problém nastává hlavně ve chvíli, kdy nedbáte na dostatečnou hygienu a stále dokola nosíte tu stejnou roušku. Zjistěte, na co si dát hlavně pozor a jaké nejhorší prohřešky mají přímý negativní vliv na zdraví krku.

Bolest v krku po dlouhém nošení roušky

Je jasné, že nošení roušky není příjemné vůbec pro nikoho. Jenže bohužel to nejde jinak. Panující vládní nařízení a hlavně snaha chránit blízké osoby před případnou nákazou koronavirem si žádá striktní dodržování tohoto opatření.

Mnoho lidí si přesto stále hledá nejrůznější výmluvy a důvody, proč by právě oni neměli nosit roušku nebo jinou ochrannou masku. Jedním z důvodů bývá například bolest v krku. To je sice velmi nepříjemné, ale v mnoha případech si bolest krku z nošení roušky způsobují pouze lidé sami.

Proč nošení roušky vyvolává bolest v krku?

Stejně jako věnujete velkou pozornost dezinfikování věcí a nejrůznějších předmětů, je zapotřebí věnovat se očistě a pravidelné výměně právě roušek. Jsou totiž v přímém kontaktu s naším dýcháním. Jakmile stále dokola nosíte tu stejnou rouškou, začne docházet k hromadění bakterií, virů a dalších nežádoucích látek ze vzduchu na jednom místě. A vy je následně opakovaně a stále znovu vdechujete, protože se nachází přímo na povrchu roušky. Není se tak čemu divit, že se objeví bolest v krku.

Na vině samozřejmě může být celá řada faktorů, jako jsou oslabená imunita nebo suchý vzduch v přetopené místnosti. Škrábání a pocit suchého krku bývá také typický pro situace, kdy hodně a dlouho mluvíte. Tehdy dojde k tomu, že jsou vnitřní sliznice krku vysušené.

Jak řešit bolest v krku?

Jakmile se bolest v krku objeví a nechce ustoupit, hodí se vyzkoušet nejrůznější speciální spreje a tablety. Pokud problém stále trvá, určitě navštivte lékaře, protože se může jednat o angínu, která si ve většině případů žádá správnou léčbu s využitím antibiotik. Pomůže také zvlhčování vzduchu.

Jak zabránit bolesti krku z nošení ochranné masky?

Protože v dnešní době nikdo nedokáže říci, kdy budeme moci upustit od nošení roušek, nezbývá zatím nic jiného, než nošení ochranných masek. S jejich pomocí se budeme muset naučit, jak dbát o hygienu se vším všudy. Pro eliminaci množení bakterií a virů ve vnitřní části je nesmírně důležité co nejméně sahat na vnitřní prostory roušky či respirátoru.

Pokud máte látkové roušky, nezapomínejte na jejich pravidelné a důkladné praní. Ideální je vlastnit hned několik kusů a střídat je podle potřeby.

Jakmile roušku obnosíte, stačí si vzít novou a tuto připravit na vyprání o vyšší teplotě a následné přežehlení pro kompletní dezinfekci. Díky tomu získáte čistou roušku připravenou pro další nošení bez rizika nežádoucích potíží.