Cibule – léčí, zatočí s akné, čistí skvrny, odstraňuje cigaretový zápach a odpuzuje hmyz

Cibuli má doma každý, protože je častou ingrediencí do receptů. Je o ní známo, že má blahodárný vliv na lidské zdraví. Cibule obsahuje karoteny, má antibakteriální vlastnosti a nechybí ani vitamíny B, C a E. Nicméně cibule nemá jen skvělou chuť a zdravotní účinky, využít se dá i mimo kuchyni. Jak cibuli ještě využít? To vám prozradíme v dnešním článku.

Cibule jako lék

Velmi často se sahá do spíže pro cibuli v době chřipek a nachlazení, protože stejně jako česnek, má antibakteriální účinky a působí jako přírodní antibiotikum. Trápí-li vás horečky, dokáže snížit teplotu. Cibuli nakrájejte na plátky a přiložte zespodu na chodidla, navlékněte si bavlněné ponožky. Nechte přes noc působit, cibule vytáhne horkost z těla.

Její šťáva se používá na kašel i bolesti v krku. Nakrájejte ji na drobno, posypte cukrem nebo pokapejte medem a počkejte, až pustí šťávu. Vymačkejte přes plátýnko a tento sirup pak po lžičkách užívejte.

Repelent

Pokud se chystáte někam do přírody, vezměte si sebou určitě cibuli. Funguje jako přírodní repelent – odpuzuje hmyz. Nakrájejte ji na plátky (případně pouze rozkrojte na 4 dílky) a položte na talířek. Hmyz se vám bude vyhýbat obloukem.

Leštička nádobí

Jestliže máte doma nádobí, kde se nachází fleky (zašlá špína) zkuste nádobí vyleštit cibulí. Stejně tak účinná je cibule v případě rezavých nožů. Přejeďte nožem několikrát v cibuli, případně jen do cibule zařízněte a nechte cibuli působit. Pak nůž umyjte a osušte.

Přípravek na akné

Cibule obsahuje vitamín B2, jež podporuje zdraví pokožky. Trápí-li vás pupínky a akné, připravte si cibulový odvar. Do 1 litru vody vložte jednu nakrájenou cibuli a povařte 5 až 10 minut, poté sceďte. Vychladlým odvarem pak potírejte postižená místa a nechte působit 20 minut, pak vlažnou vodou opláchněte. Opakujte 3x týdně.

Na cigaretový zápach

Cibule sice nepatří mezi královny vůní, ale dokáže perfektně pohlcovat pachy – zejména pach z cigaretového kouře. Funguje i jako čistička vzduchu a pohlcuje nejen zápach, ale i viry a bakterie. Rozkrojte cibuli, dejte na talířek a nechte v místnosti. Budete-li chtít, aby cibule působila déle, dávejte každý den cibuli novou.

Obrázek: pixabay.com