Přírodní prostředky, které vás zbaví silného zápachu nohou. Stačí několik základních surovin ze špajzu

Fotografie: Depositphotos

Zout se někde na návštěvě je pro vás hororem? Jestliže se stydíte za zápach, který se line od vašich nohou, pak byste měli vyzkoušet přírodní prostředky, které s ním zatočí.

S nohama bývá potíž. Někdy otékají, když je venku velké horko nebo už na nich dlouho stojíte, jindy nevábně voní, přestože hygieně věnujete náležitou péči. Je to nepříjemné pro vás, ale i pro vaše okolí, jemuž sotva vysvětlíte, že za zápach nemůžete. Lze si pomoci prostředky, které jsou snadno dostupné. Některé možná máte přímo i ve své kuchyni, říká lékařka Debra Sullivan.

Co způsobuje nepříjemný zápach nohou

Odér z nohou, jenž rozhodně nevoní po fialkách, je problémem mnoha lidí. Na vině bývají genetické dispozice, nošení syntetické obuvi a ponožek a také bohužel špatná hygiena. S hygienou jde něco dělat, minimálně se tedy každý den před spaním věnovat pečlivé očistě svých nohou. I syntetickou obuv je možné nahradit koženou. V obuvi a ponožkách z umělých materiálů se nohy velmi potí, protože jsou neprodyšné. A na chodidlech najdete velké množství potních žláz. Odtud pramení onen nepříjemný zápach, který se často z bot line.

Jablečný ocet má antibakteriální účinky

Omezit nevábnou vůni nohou je možné i přírodními prostředky. Třeba se i ve vaší kuchyni najde jablečný ocet, jenž má antibakteriální vlastnosti. Eliminuje množství bakterií a jeho použití je snadné.

Do lavoru nebo umyvadla si nalijete vodu o objemu asi 1 litr. Přidáte do ní půl sklenice jablečného octa a nohy v této směsi budete máčet po dobu 20 minut. Ideálně byste tuto proceduru měli praktikovat dvakrát denně, pokud se chcete zbavit nepříjemného zápachu nohou.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda neutralizuje pachy

V mnoha domácnostech se bez jedlé sody neobejdou. Pokud ji doma nemáte a na zápach nohou trpíte, kupte si ji. Má antiseptické vlastnosti a omezuje růst bakterií, neutralizuje pachy a snižuje pocení. Stejně jako u jablečného octa platí pro jedlou sodu příprava lázně v podobě teplé vody v lavoru se 2 lžícemi jedlé sody. Připravte si ji večer před spaním, nohy v ní máchejte po dobu 15 minut a opakujte ji dvakrát do týdne. Vícekrát ne, jedlá soda je celkem agresivní na pokožku, tak aby nedošlo k jejímu podráždění.

Černý čaj ničí bakterie

Milujete černý čaj? A víte, že ho můžete použít i k omezení zápachu nohou? Ničí totiž bakterie a omezuje pocení. K přípravě koupele budete potřebovat lavor s horkou vodou, do které dáte několik sáčků s černým čajem. Necháte je vyluhovat několik minut. Voda se mezitím ochladí a bude akorát teplá na příjemnou lázeň. Nohy v ní koupejte po dobu 20 minut.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]