Křeče v nohou se neprojevují pro nic za nic. Mezi faktory vzniku patří i sedavý životní styl

Fotografie: Depositphotos

Nepříjemné křeče v nohou mohou velmi snadno narušit váš každodenní život, a to zejména pokud se objevují pravidelně. Způsobit je navíc může řada faktorů.

Křeče jsou velmi nepříjemný problém, se kterým se často potýkám po dlouhém sezení nebo nadměrném fyzickém výkonu – a bohužel často s jejich odstraněním nepomůže nic než chvilka odpočinku. Příčinou tohoto příznaku může být podle lékaře Williama Morrisona mnoho dalších faktorů, včetně zkrácení šlach nebo také spaní s chodidly a prsty vytaženými od zbytku těla.

Nejčastější faktory způsobující křeče nohou

Pokud vás trápí křeče nohou, je dobré zaměřit se nejprve na to, co by je mohlo způsobovat. Obzvláště pozorní byste měli být především v případě, že se objevují během noci, protože mohou narušovat váš odpočinek. Mezi nejčastější faktory podle webu Healthline patří:

  • Sedavý životní styl: Aby svaly fungovaly správně a nedostávaly se do křečí, je třeba je pravidelně protahovat.
  • Přepětí svalů: Příliš mnoho cvičení může způsobit přetížení svalů a zvýšit riziko křečí.
  • Nesprávná poloha při sezení: Pokud příliš dlouho sedíte, a to ještě v nesprávné poloze (například se zkříženýma nohama), dochází ke zkracování lýtkových svalů, což zvyšuje riziko křeče.
  • Dlouhé stání: Bohužel může přispět ke křečím také dlouhodobé stání, a proto je dobré nezapomínat alespoň na krátké pohyby.
  • Zkrácení šlach: Postupem času se šlachy, které spojují svaly a kosti, přirozeně zkracují, což zvyšuje riziko vzniku křeče ve svalech.

Mezi další rizika, které přispívají ke vzniku křečí, patří zejména těhotenství, strukturální problémy těla (například ploché nohy), neurologické poruchy, neurodegenerativní poruchy, onemocnění kostí, poškození jater, ledvin a štítné žlázy, metabolické poruchy a také kardiovaskulární stavy, jako je zejména srdeční onemocnění.

Křečové žíly jsou nejen estetický, ale i zdraví ohrožující problém. Odstranit je lze i bez drahých krémů

těhotenské břicho a strie
Fotografie: Freepik

Léčba křečí nohou a lýtek

O tom, jak se snadno a rychle zbavit nepříjemných křečí v nohou, jsme již na webu ZdravéStravování několikrát psali. Je důležité zaměřit se především na prevenci, abyste snížili jejich výskyt na minimum (pomáhá zejména zvýšený příjem hořčíku a dalších důležitých minerálů). Poté osobně doporučuji protažení dané části těla, vhodnou masáž lýtek, která pomůže sval uvolnit, a také aplikovat na dané místo teplo – tím uklidníte napjaté svaly. Pozor byste si měli dát zejména v případě, že časté křeče narušují váš spánek. Pak raději kontaktujte svého lékaře.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]