Na popraskané paty si došlápne domácí směs s medem v hlavní roli. Variantami jsou také oleje

Fotografie: Depositphotos

Popraskané paty jsou nepříjemný problém, který vám může snadno narušit každodenní život. Ulevit si však můžete snadno, a to pomocí přírodních prostředků. 

Popraskané paty jsou poměrně častý problém, který postihuje velké procento dospělých a starších lidí. Pokud se s nimi potýkáte i vy, nemusíte utrácet za drahé komerční prostředky nebo podobný druh léčby – skvěle vám totiž dokážou pomoci některá přírodní léčiva, jež působí zcela přirozeně a zmírní nepříjemné příznaky již během několika dní či týdnů. Mezi ty nejúčinnější z nich se řadí především med a kokosový olej, říká doktorka Debra Sullivan.

Med proti popraskaným patám

Med patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva vůbec a s popraskanými patami vám pomůže především díky svým antimikrobiálním a antibakteriálním vlastnostem. Stačí ho aplikovat přímo na postižená místa (nejlépe po namočení nohou) a nechat ho působit přes noc. Jakmile se probudíte, opláchněte své paty vodou a takto pokračujte každý den, dokud příznaky nezmizí.

Kokosový olej

Kokosový olej je považován za jeden z nejlepších přírodních prostředků pro zdraví pokožky a léčbu kožních problémů. Stejně jako disponuje silnými protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi, přičemž skvěle hydratuje pokožku a usnadňuje její regeneraci. Použít ho můžete opět po namočení nohou, nejlépe přes noc – skvěle vám však také pomůže během dne, zejména pokud jsou vaše popraskané paty náchylné ke krvácení.

Další přírodní prostředky

Existuje mnoho dalších domácích prostředků na popraskané paty. Je ovšem nutné poznamenat, že jejich účinky nejsou prokázány žádnými studiemi, a proto byste se před jejich vyzkoušením měli poradit se svým praktickým lékařem. Patří mezi ně zejména:

  • ocet smíchaný s vodou v poměru 1 : 2,
  • olivový nebo jiný rostlinný olej,
  • bambucké máslo,
  • rozmačkané banány s medem,
  • parafínový vosk (k udržení vlhkosti),
  • ovesné vločky smíchané s rostlinným olejem.

Suché a popraskané paty: Tichý příznak nedostatku důležitých vitamínů v těle. Neváhejte ani vteřinu a doplňte je

jablečný ocet
Fotografie: Freepik

Namáčení chodidel

Namáčení chodidel je velmi účinný způsob, jak změkčit pokožku pat, a zmírnit tak nepříjemné příznaky. Stačí vložit nohy do vlažné mýdlové vody po dobu 20 minut, poté pomocí lufy odstranit ztvrdlou a hrubou kůži a následně nohy osušit. Na postižené místo poté naneste vazelínu, abyste v něm udrželi vlhkost, a poté si oblečte ponožky (tím mimo jiné zamezíte roznášení mastnoty po okolí). Případě můžete také vyzkoušet hydratační návleky na paty.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]