Ucpaný nos přes zimu trápí snad každého. Úlevy je možné docílit již za 30 vteřin

Fotografie: Depositphotos

Rýma a ucpaný nos jsou nepříjemné příznaky nachlazení. Abyste se jich zbavili, zkuste jednoduché metody, které vám pomohou do pár sekund.

Rýma je jedním z nejotravnějších příznaků nachlazení. Mít ucpaný nos je velice nepříjemné. V podstatě nemůžete pořádně jíst ani pít ani spát, protože dýchat můžete jen pusou, říká lékařka Deborah Weatherspoon. Jakmile si chcete trochu ulevit a vysmrkat se, nic nevychází ven. Mnoho lidí věří, že ucpaný nos je důsledkem příliš velkého množství hlenu v nosních dírkách, ale to je omyl. Problému se můžete zbavit do 30 vteřin.

Zanícené cévy v dutinách

Ačkoli je logické myslet si, že za ucpaný nos může velké množství hlenu v nosních dírkách, příčina spočívá v něčem jiném. Ucpaný nos je ve skutečnosti způsoben zanícenými cévami v dutinách. Podrážděné cévy obvykle spouští nachlazení, chřipka, alergie nebo infekce dutin. Ať už je však příčina jakákoli, podle užitečného videa na YouTube, jež dosáhlo kolem 18 miliónů zhlédnutí, existují jednoduché způsoby, jak problém s ucpaným nosem vyřešit snadno a hlavně rychle.

Metoda č. 1 – použijte jazyk

I když se vám to bude zdát jakkoli hloupé, věřte, že tak jednoduchý trik jako tento vám skutečně může pomoci od otravné rýmy. Přiložte jazyk na horní patro, zatlačte a zároveň ukazováčkem a prostředníčkem mačkejte místo nad nosem mezi obočími. Stlačte, povolte, stlačte, povolte, nedržte prsty na místě celou dobu přiložené. Kroky několikrát opakujte po dobu asi 20 vteřin.

Metoda č. 2 – zadržte dech

Další možností je zaklonit hlavu dozadu, chytit se palcem a ukazováčkem za nos a zadržet dech na tak dlouhou dobu, na jakou dokážete. Jakmile budete na konci svých sil, povolte prsty, uvolněte nos a opět se zhluboka nadechněte. Metoda spočívá v tom, že si váš mozek uvědomí, že nemá dostatek kyslíku, takže zapracuje mechanismus přežití, který uvolní vaše dutiny a vy se opět budete moci nadechnout nosem.

Zdroj: Healthline, Prevention Magazine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]