Zjistěte, jak se zbavit intenzivní bolesti hlavy za méně než 5 minut bez nutnosti užití prášků

Fotografie: Depositphotos

Tenzní bolesti hlavy přicházejí zejména tehdy, je-li člověk zahlcen přemírou starostí a stresu a nedbá na pravidelný odpočinek, který by mu dopřál klid.

Na rozdíl od migrény se u tenzních bolestí hlavy neobjevují doprovodné příznaky, jako je zvracení či porucha zraku. Jedná se o tupé nebo svíravé bolesti na obou polovinách hlavy. U migrény bolí většinou jen jedna polovina hlavy. Zatímco migréna může být velmi silné intenzity, tenzní bolesti hlavy dosahují jen mírné až střední intenzity. Výborně na ni pomáhá akupresura, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Co je to akupresura

Akupresura patří mezi techniky alternativní medicíny a její princip vychází z tradičního čínského lékařství. Při léčbě se používá fyzický tlak na akupunkturní body, čímž dochází k omezení bolesti. Tlak je možné vyvíjet rukou, loktem či různými nástroji. Protože se jedná o čínskou techniku, budeme zde hovořit o rovnováze jin, jang a čchi, které je třeba díky akupresuře dosáhnout. Akupresura by měla aktivovat samoléčebné schopnosti těla a většinou se doporučuje kombinovat její použití s konvenční léčbou.

Akupresurou proti tenzním bolestem hlavy

Masáží hlavy je možné docílit úlevy od nepříjemných bolestí. Týká se to zejména tenzních bolestí mírné až střední intenzity, která vzniká na základě špatné duševní hygieny. Je pravděpodobné, že pokud trpíte na migrény, masáž vám příliš nepomůže. Můžete to ale alespoň vyzkoušet. Přitom je třeba znát akupresurní body na hlavě.

1. Bod yintang

Patří k němu bod třetího oka, tzv. yintang, který se nachází mezi obočím. Jeho masáží po dobu 30 sekund může dojít k úlevě od únavy očí i k eliminaci bolesti hlavy.

2. Body zan-zhu

Na vnitřních okrajích obočí při kořenu nosu se nachází dva akupresurní body zan-zhu. Masírujte je po dobu 1 minuty, a to buď stiskem, nebo kruhovými pohyby. Masáž zlepšuje ostrost zraku a jeho schopnost idenfitikovat tvary a obrysy předmětů. Dochází také k odstranění bolesti hlavy.

Fotografie: Pixabay

3. Body yingxiang

Když trpíte na bolesti zubů, hlavy nebo přemírou stresu, zkuste masírovat dva body, tzv. yingxiang, které se nacházejí nad rty po jejich obou stranách pod nosem. Masírujte je prsty pod dobu asi 1 minuty.

4. Body tian-zhu

Na zadní straně hlavy v části krku na začátku páteře najdete body tian-zhu. Jestliže tato místa prsty stisknete, mělo by dojít k úlevě od bolestí hlavy, v očích nebo v uších.

5. Bod shuai-gu

Po stranách hlavy nad ušima ve vzdálenosti asi 2 až 3 centimetry od vlasové linie leží body shuai-gu. Jejich masírování vede k úlevě od bolesti právě v této oblasti. Odstraňuje také únavu očí.

Fotografie: Freepik

6. Body he-gu

Mezi palcem a ukazováčkem obou rukou najdete bod he-gu. Jeho masáž přináší úlevu od bolestí zad či zubů a pomáhá zmírňovat také napětí svalů v oblasti krční páteře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]