Tlak na správné body pomůže ulevit nejen od bolesti hlavy

Bolesti hlavy můžou čas od času zastihnout každého z nás. Bohužel ale někdy přichází v dost nevhodnou chvíli nebo se objevuje častěji, než by nám bylo milé. Někdy je nutné jen doplnit tekutiny nebo trochu více odpočívat a bolest sama zmizí, jindy ale může trvat celé hodiny a zabraňovat vám v běžném režimu. Jak se s bolestí vypořádat?

Umění akupresury

Jasnou odpovědí jsou samozřejmě různé prášky proti bolesti. Ale asi všichni tušíme, že žádný prášek neřeší příčinu problému, a hlavně z dlouhodobého hlediska může mít na vaše zdraví negativní vliv. Co jiného můžete udělat? Řada lidí nedá dopustit na akupresuru. Tato léčba vychází z tradiční čínské medicíny a snadno může pomoci ulevit od bolesti hlavy. Stačit vám bude jen pět až deset minut.

Akupresura je vlastně jednoduchá masáž konkrétních bodů po dobu 30 sekund až jedné minuty. Díky tomu dochází velmi rychle k utlumení bolesti hlavy, ale také ke snížení citlivosti zubů nebo k odstranění zalehlého ucha.

Při akupresuře se vytváří tlak na určité body, které si dnes představíme, a popíšeme si, jak správně masáž provádět, aby byla skutečně účinná.

Třetí oko

Tento bod patří k těm vůbec nejdůležitějším. Nachází se uprostřed hlavy přímo nad nosem mezi obočím. Vytvářením tlaku na tento bod pomůže ulevit od bolesti hlavy například při dlouhém sledování monitoru počítače nebo televize. Uvolňuje také napětí v čelisti, čímž přispívá také ke snížení citlivosti zubů.

Spánky

Tyto body se nachází pár centimetrů přímo nad uchem a druhý z nich zhruba dva centimetry od linie vlasů. Při masáži těchto dvou bodů dochází k uvolnění svalů okolo očí. Tím se zlepšuje vidění, dopřává se oddych unaveným očím a také se snižuje bolest hlavy v důsledku únavy očí.

Zadní část krku

Trpíte-li úpornými migrénami, které vás zcela vyřazují z provozu, tyto dva body vás mohou zachránit. Zmáčkněte větší silou dva body na zadní straně hlavy přesně v místech, kde začíná páteř. Takto uvolníte zatuhlé zádové a krční svalstvo, které je často příčinou opakujících se migrén.

Ušní lalůček

Proti bolestem a zánětům ucha, ale i proti zalehnutému uchu nebo proti pískání v uších pomůže silné stlačení ušního lalůčku. Je potřeba jej držet stisknutý po dobu alespoň třiceti vteřin. Během té doby dochází k uvolnění tlaku v uších, což vede ke zmírnění výše zmíněných problémů.

Proti bolestem i otokům

Tento bod je jediný, který nenajdete v okolí hlavy, ale je stejně mocný. Nachází se na ruce kousek od palce. Jeho lehkou masáží je možné ulevit od vícero bolestí. Pomáhá nejen při bolesti hlavy, ale také zabírá na infekce nosních dutin, bolesti zubů, a dokonce také pomáhá při otocích očí.

Jak masáž provádět?

Nestačí jen prosté stisknutí bodu. Je nutné se zcela uvolnit, odvést pozornost své mysli od denních starostí. Zhluboka dýchejte a k masáži přistupujte opatrně. Nejprve začněte jemným tlakem a postupně na intenzitě přidávejte. Představujte si, jak bolest odchází. Po několika minutách se budete cítit o mnoho lépe.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]