Nepodceňujte pocity brnění. Mohou být signálem závažných zdravotních potíží

Fotografie: Freepik

Zaznamenali jste brnění rukou nebo nohou, které nesouvisí s přesezením končetiny či spánkem ve špatné poloze? V tom případě byste měli zpozornět.

Zároveň však není třeba ihned panikařit. Potíže, které brnění naznačuje, mohou být sice závažné, ale většinou nejsou. V případě jejich zanedbání k nim ale mohou vést. Proto byste opakující se mravenčení neměli přehlížet a měli byste se zajímat o jeho příčinu.

Nedostatek vitaminů a minerálů

Brnění je častým projevem nedostatku vitaminů skupiny B, jako jsou B1, B3, B6 a B12, které jsou nezbytné, kromě jiného, pro správnou funkci nervové soustavy. Obdobně se pak projevuje také nízká hladina hořčíku, který slouží k přenášení nervových signálů mezi sebou. To se projevuje také výskytem křečí a následné necitlivosti všech končetin.

Fotografie: Freepik

Syndrom karpálního tunelu

Brnění v rukou je častým průvodním symptomem syndromu karpálního tunelu, což je stav způsobený kompresí středního nervu v zápěstí. Kromě brnění způsobuje i ztrátu citlivosti a bolest vystřelující až do paže. Brnění se tu vyskytuje zejména v palci a prostředníku a v zápěstí, přičemž střídavě přichází a zase odchází.

Spasmofilie

Za tímto záhadným názvem se neukrývá nic jiného než křeče. To jsou nedobrovolné svalové kontrakce v důsledku nedostatku vápníku, draslíku a nejčastěji hořčíku. Objevují se též u lidí trpící úzkostmi nebo nadměrným stresem a silnými emocemi. Během záchvatů se může objevit mravenčení, a to zejména v rukou a v ústech. Přidružit se může také hyperventilace.

Hypertyreóza

Zvýšená činnost štítné žlázy vede k nadprodukci metabolických hormonů, což tělo signalizuje různými projevy, včetně brnění. Tato porucha urychluje metabolické procesy, což vede v nejhorším případě k poškození tkání a vnitřních orgánů. Kromě mravenčení se hypertyreóza projevuje bušením srdce, nespavostí, náhlým úbytkem hmotnosti, celková slabost a snížená plodnost.

Fotografie: Freepik

Mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda je přerušení nebo snížení přívodu krve do některé oblasti mozku. Brnění v tomto případě může naznačovat prasknutí aneurysmatu nebo selhání krevního oběhu. Přidružují se i další symptomy, jako jsou potíže s mluvením, poruchy zraku a silné bolesti hlavy. Brnění se vyskytuje zejména v horních končetinách. V tomto případě je bezpodmínečně nutné volat rychlou záchrannou službu. Při mozkové mrtvici jde o život.

Diabetická neuropatie

Cukrovka může vést k mnohým komplikacím, včetně poškození nervů. Chronická hyperglykémie, tedy zvýšená hladina krevního cukru, způsobuje v těle chemické změny, které ovlivňují činnost nervové soustavy, zejména pak periferního a vegetativního nervového systému. Kromě brnění se diabetická neuropatie může projevit také zvýšenou potřebou pít a potažmo močit, vyskytují se křeče, nadýmání, nevolnosti, svalová slabost a oslabená rovnováha.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je neurodegenerativní onemocnění, během něhož dochází přímo k deaktivaci centrálního nervového systému, tedy mozku a míchy. Příznaky se liší člověk od člověka, nicméně brnění a ztráta citlivosti k nim často patří. Mimoto se objevuje svalová slabost, rozmazané či dvojité vidění a poruchy koordinace pohybů.

Zdroj: WebMD