Do Česka se vrátila nebezpečná nemoc, před jejíž nákazou nyní lékaři důrazně varují

Fotografie: Depositphotos
Spalničky, kdysi téměř vymýcené, se vrátily do Česka. Vysoké horečky, záněty spojivek a charakteristická vyrážka jsou zpět, přičemž nákaza se šíří zejména mezi neočkovanými dětmi.

Nemoci, které jsme považovali za minulost, se vrací a zasahují nové generace. Jižní Čechy aktuálně čelí epidemii spalniček, přičemž první případ byl zaznamenán u neočkovaného dítěte, které se nakazilo v Německu, o čemž informoval web CNNPrimaNews. Tento případ odhaluje důležitost očkování a rizika spojená s jeho opomíjením.

Návrat spalniček do Česka

Spalničky, vysoce nakažlivé virové onemocnění, se v posledních letech znovu objevují, přestože byly v Česku díky očkování téměř vymýceny. Nemoc začíná horečkami, bolestí svalů a kloubů a po několika dnech se objeví typická vyrážka, uvádí web Healthline. Navzdory tomu, že by spalničky měly být v Česku historií, od začátku roku se objevilo již 29 případů po celé zemi, přičemž jih Čech je aktuálním ohniskem.

Aktuálně spalničky řádí v Rakousku, Rumunsku, Itálii, Francii a Německu, odkud do jižních Čech přineslo nákazu neočkované dítě. Infekce se následně rozšířila v rodině a škole,“ vysvětluje pro CNNPrimaNews ředitelka jihočeské hygieny Kvetoslava Kotrbová.

Fotografie: Freepik

Epidemie v Jižních Čechách

Jihočeští epidemiologové od začátku roku evidují 13 potvrzených případů spalniček, zejména na Písecku. Každý nakažený musí být v izolaci, zatímco kontakty nemocných jsou umístěny do karantény. „Podle vyhlášky musí být každý nemocný v povinné izolaci, stejně tak i kontakty pozitivních případů,“ dodává Kotrbová.

Prymula varuje před kriticky nebezpečnými klíšťaty, která se hemží celým Českem

Význam očkování

Od roku 1969 je v Česku povinné očkování proti spalničkám, které by děti měly dostávat ve 13. měsíci života. Bohužel řada rodičů se z nejrůznějších důvodů očkování svých dětí vyhýbá, což snižuje celkové procento proočkovanosti populace. „Bez očkování bychom se spalničkami bojovali mnohem častěji a setkávali bychom se s mnoha komplikacemi,“ říká praktický lékař Ivo Petrášek z Českých Budějovic.

Kolektivní imunita

Pro účinné fungování kolektivní imunity je podle odborníků nezbytná 95procentní proočkovanost populace. „Díky očkování neznám žádného pacienta se spalničkami,“ dodává Petrášek, čímž zdůrazňuje důležitost vysoké proočkovanosti pro prevenci šíření této nemoci.

V našem článku na webu ZdravéStravování jsme vás také aktuálně informovali o tom, že lékaři potvrdili výskyt nebezpečných komárů kolem českých hranic, kteří přenášejí různá závažná onemocnění.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]