Prymula varuje před kriticky nebezpečnými klíšťaty, která se hemží celým Českem

Fotografie: Marek Ślusarczyk / Creative Commons / Attribution 3.0

S rozšiřováním afrických klíšťat do Evropy roste i riziko zavlečení nebezpečných nemocí do Česka. Epidemiolog upozorňuje na možná zdravotní rizika a potřebu včasné prevence.

S narůstajícím výskytem afrických klíšťat v Evropě se do Česka dostávají nové zdravotní hrozby. Klíšťata, která mohou šířit vážná onemocnění, přicházejí zejména s tažnými ptáky. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nutné věnovat zvýšenou pozornost těmto nemocem a včas reagovat na změny v přírodě a klimatu, varuje web TN.

Přenos afrických klíšťat do Česka

V Polsku se rychle šíří africká klíšťata hyalomma a jejich výskyt byl zaznamenán také v Německu, Rakousku, na Slovensku a v Česku. Tato klíšťata mohou přenášet právě krymsko-konžskou hemoragickou horečku, která má úmrtnost mezi 15 a 40 procenty. Symptomy zahrnují silnou horečku, krevní výrony, hubnutí a poškození jater, jak uvádí web televize Polsat News.

Hyalomma je mnohem větší než naše běžná klíšťata, má jiné zbarvení a většinou se sem dostává s tažnými ptáky, kteří se vracejí do Evropy ze svých zimovišť. Vědci v Česku nacházejí africká klíšťata spíše na koních než na lidech.

Klíště na ruce
Fotografie: Marek Ślusarczyk / Creative Commons / Attribution 3.0

Zdravotní rizika a prevence

Epidemiologové varují před podceňováním krymsko-konžské hemoragické horečky. Podle nich je toto onemocnění podobné horečce dengue a klíšťové encefalitidě. Kromě toho už nyní klíšťata v Česku šíří babeziózu, kterou způsobuje jednobuněčný prvok rodu Babesia, který je příbuzný původci malárie. Tento prvok napadá domácí i divoká zvířata a lidi prostřednictvím klíštěte obecného, pijáka lužního a pijáka stepního, informuje web Healthline.

Lékaři potvrdili výskyt nebezpečných komárů kolem českých hranic. Přenášejí tato onemocnění

Na našem webu ZdravéStravování jsme vás nedávno informovali o tom, že správně odstranění klíštětw minimalizuje riziko infekce. Pomoci vám může alkohol a pinzeta.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]