Čaj z pelyňku pomáhá při potížích s trávením a v boji proti zánětům

Většina z nás si pod pojmem pelyněk představí pouze plevelnatou rostlinu, jejíž pyl patří k velmi silným alergenům. Někteří si možná vybaví české přirovnání hořký jako pelyněk. To je sice pravda, ale pokud bychom si o pelyňku mysleli jen toto, škodili bychom mu. Pelyněk je již od starověku známý také pro své léčivé a magické účinky. Konzumuje se především ve formě čaje, který nám dokáže ulevit od nejrůznějších zdravotních problémů.

Léčivé účinky pelyňku

Pelyněk je bohatý na mnohé prospěšné látky, jedná se například o hořčiny, třísloviny, flavonoidy, cholin či organické kyseliny. Jejich obsah a vzájemná kombinace má poté za následek pozitivní účinky pelyňku na lidský organismus. Pokud si chcete nasbírat vlastní pelyněk, najdete ho většinou na nejrůznějších rumištích a náspech, sbírat se doporučují především tenké ještě ne zcela rozkvetlé stonky.

K nejznámějším a po staletí využívaným účinkům pelyňku patří zejména jeho pozitivní vliv na trávicí soustavu, používá se například při nadýmání, nechutenství, gastritidě, žaludečních křečích i otravě jídlem. Pozitivně působí také proti nejrůznějším střevním parazitům. Podporuje funkci jater i žlučníku a také sekreci žaludeční kyseliny.

Kromě tohoto má pelyněk rovněž účinky antiseptické a antibiotické, používá se tak při nejrůznějších zánětech, bolestech či horečce. V neposlední řadě pozitivně působí na imunitní systém, který posiluje, a v nedávné době byly potvrzeny i jeho protirakovinné účinky, kdy chrání tělo před působením volných radikálů.

Pelyňkový čaj

Všechny tyto účinky v sobě snoubí pití pelyňkového čaje. Jeho příprava je velmi jednoduchá, dvě polévkové lžíce sušeného pelyňku přelijte dvě stě padesáti mililitry horké vody a nechte deset minut louhovat. Následně čaj přeceďte a můžete ho pozvolna pít. Pamatujte, že čaj byste nikdy neměli pít dlouhodobě, maximální doporučená doba jsou tři týdny, poté je vhodné udělat si v pití pelyňkového čaje pauzu.

Nadměrná konzumace pelyňku může být totiž spojena se závratěmi, zvracením či nespavostí. Pití pelyňkového čaje by se obecně měly vyvarovat osoby trpící epilepsií, žaludečními vředy, alergií a čaj by neměly pít ani těhotné ženy. Kromě vnitřního požívání je pelyňkový čaj možné používat i zevně, například k léčbě nejrůznějších ekzémů a kožních problémů, stačí studeným čajem potírat postižené oblasti.

Nejen čaj, ale i koření či alkohol

Některé aromatické druhy pelyňku se používají také jako koření, zejména k dochucení masitých tučných jídel. Známé je také používání hořkých výtažků z pelyňku k dochucování likérů, například absintu či vermutu. Ve starověku byl používán jako talisman proti zlým duchům či při věštění. Pelyněk je dokonce zmíněn i v bibli, kdy jeho jméno nese jeden z andělů zkázy.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]