Rozpustná vláknina je pohonným motorem hubnutí. Snižuje chuť k jídlu a stará se o střeva

Fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Vláknina je velmi důležitá živina, která se podílí na mnoha tělesných procesech, a to včetně hubnutí. Získat ji můžete především z rostlinných potravin.

Konzumace vlákniny je velmi účinný způsob, jak zhubnout, udržet si dobré zdraví a vyhnout se zažívacím potížím. Jedná se totiž o jedinečnou složku, kterou střeva nedokážou strávit, a tak se buď rozpouští ve vodě a významně ovlivňuje zdraví celého těla, nebo zůstává vcelku a dodává stolici objem a konzistenci. V závislosti na tom ji lze rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu – a právě zařazením té správné z nich můžete snadněji shodit přebytečná kila a přirozeně podpořit svůj metabolismus, říká doktorka Kim Rose-Francis.

Vláknina vyživuje střevní mikroflóru

Ve střevech, především v tlustém střevě, žije až 100 bilionů prospěšných bakterií, které jsou spolu s ostatními mikroby označovány jako střevní mikroflóra. Jejich přítomnost však hraje velmi důležitou roli v různých aspektech zdraví, a to včetně regulace hmotnosti, kontroly hladiny cukru v krvi, obranyschopnosti imunitního systému, a dokonce i funkce mozku. Avšak stejně jako ostatní organismy potřebují i tyto bakterie správnou výživu, která se nachází právě v rozpustné vláknině. Jakmile ji získají, začnou ji přeměňovat na energii a těžit z jejích prospěšných vlastností.

Střevní bakterie jsou také dobře známé svým vlivem na chronické záněty, neboť produkují pro vaše tělo důležité živiny včetně mastných kyselin s krátkým řetězcem, které vyživují buňky v tlustém střevě. Díky tomu snižují riziko vzniku toho problému a obecně všech onemocnění s ním spojených, jako je například Alzheimerova choroba, metabolický syndrom a srdeční choroby.

Rozpustná vláknina pomáhá snižovat chuť k jídlu

Pokud chcete zdravě zhubnout, musíte dodržovat kalorický deficit – to znamená, že z vašeho těla musí odcházet více kalorií, než do něj přichází. Je proto vhodné během tohoto období přijímat potraviny, které snižují vaši chuť k jídlu, což vám pomůže snížit kalorický příjem (ve skutečnost budete hubnout, aniž byste na to museli myslet). Vláknina je považována za jednu z nejlepších živin, jež udrží vaše nutkání přejídat se na uzdě. Skvěle vám také pomůže přidat do vašeho jídelníčku více vody, která má také sytící účinky.

žena pije vodu
Fotografie: Freepik

Rozpustnou vlákninu tvoří především pektiny, beta-glukany, psyllium, glukomannan a guma guar, což jsou účinné antioxidanty, které se zahušťují ve vodě, a vytváří tak gelovou tekutinu, jež se usazuje ve střevech. Tento gel zpomaluje vyprazdňování žaludku a prodlužuje dobu trávení a vstřebávání – konečným výsledkem těchto procesů je prodloužený pocit sytosti a výrazně snížená chuť k jídlu. Tento druh vlákniny podporuje především snižování tuku v oblasti břicha a orgánů. Pokud ji chcete získat, můžete do svého jídelníčku zařadit více níže uvedených rostlinných potravin:

  • fazole a luštěniny,
  • lněná semínka,
  • chřest,
  • růžičková kapusta,
  • oves.

Nezapomeňte, že pokud se chystáte přejít na stravu s vysokým obsahem vlákniny, měli byste na to jít opatrně – vaše tělo se jí musí nejprve pořádně přizpůsobit. V opačném případě se můžete potýkat s nepříjemnými vedlejšími účinky, jako jsou břišní potíže, křeče, a dokonce také průjem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]