Dna je nepříjemné onemocnění, které může vést až k selhání ledvin

Fotografie: Freepik

V historických knihách se objevuje nejčastěji nemoc zvaná dna. Ať už vezmete jakýkoli klasický román, určitě se v něm najde postava muže, který trpí touto chorobou a je mučen ve vlhkém počasí. Dokonce i o Karlovi IV. se říká, že měl podobné problémy. Bohužel nejde jen o knižní výmysl. Dna totiž trápí mnoho lidí i v současné době.

Nemoc aristokratů

Dna je známá už od starověku. Její příznaky popisoval už Hippokrates v roce 400 před naším letopočtem. Skutečně přesný popis se objevil v 17. století. V té době se chorobě říkalo nemoc králů nebo aristokratů. Věřilo se, že se vyvíjí u těch, kteří pijí hodně vína, jedí hodně masa a mají nadváhu. Kupodivu měli tito lékaři pravdu. V rozvinutých zemí, kde je blahobyt je totiž dna skutečně častější než tam, kde lidé strádají. Maso a alkohol jsou jedny z hlavních příčin zdravotních problémů.

Kdy se dna objevuje?

Při této nemoci se na kloubech usazují krystalky kyseliny močové. Z toho důvodu ztrácí kloub pohyblivost, vzniká v něm zánět a deformuje se. V tu chvíli se může zhutnit podkožní tkáň a tento problém se pak rozšiřuje dále do těla.

Hlavní příčinou jsou metabolické poruchy. Důležitou roli hraje také genetika, užívání některých léků, předchozí onemocnění, ale také přejídání a pití alkoholu. Čím vyšší je koncentrace kyseliny močové v těle, tím dříve se dna objeví. Ryby, maso a masné výrobky, dále potraviny s vysokým obsahem fruktózy a alkohol jsou nejvíce rizikovými v jídelníčku.

Jaké nemoci zvyšují riziko vzniku?

Jak již bylo zmíněno výše, některá onemocnění zvyšují hladinu kyseliny močové v těle a kvůli tomu může vzniknout dna. Pokud jste tedy trpěli následujícími chorobami, měli bystě být na pozoru a hlídat svůj zdravotní stav.

  • Cukrovka
  • Hypertenze
  • Srdeční choroba
  • Obezita
  • Liposukce nebo například korektura prsou
Fotografie: Pixabay

Jak se dna projevuje?

Nejčastějším příznakem je silná bolest v palci na noze. Prst ztrácí pohyblivost, zvětšuje se, otéká a červená. Bolest se většinou objevuje v noci a trvá až několik dní. Pacientovi se také může zvýšit teplota nebo pociťuje zimnici. Dna se od palce šíří ke kolenům, zápěstím a loktům.

Léčení

Lékaři ještě nepřišli na to, jak nemoc zcela vyléčit. Moderní medicína se ale naučila zastavit bolest. Používají se léky proti bolesti a zánětu a často se pacientovi předepisuje fyzioterapie. Nejdůležitější věcí při léčbě zůstává strava. Doporučuje se z jídelníčku vyloučit červené maso, alkohol, houby a luštěniny.

Prevence

Dobrou zprávou je, že můžete dělat spoustu preventivních opatření, aby se u vás dna neobjevila. Nezáleží, zdali máte v rodině někoho, kdo podobným onemocněním trpěl, jelikož preventivní opatření by měl dodržovat každý.

Opatření, která byste měli dodržovat

Dostatečně pijte, aby byla kyselina močová úspěšně odplavena z těla. Sledujte svou váhu, jelikož obezita je jedním z faktorů, které vedou ke zhoršení nemoci. Vytvořte si zdravý jídelníček, který bude bohatý na zeleninu a bude omezovat masné výrobky. Vzdejte se kouření a alkoholu nebo si je dopřávejte jen občasně. Ideálně omezte cukry na minimum nebo jen na ty přírodní.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]