Dna je nepříjemné onemocnění, které může vést až k selhání ledvin

Fotografie: Freepik

V historických knihách se objevuje nejčastěji nemoc zvaná dna. Ať už vezmete jakýkoli klasický román, určitě se v něm najde postava muže, který trpí touto chorobou a je mučen ve vlhkém počasí. Dokonce i o Karlovi IV. se říká, že měl podobné problémy. Bohužel nejde jen o knižní výmysl. Dna totiž trápí mnoho lidí i v současné době.

Nemoc aristokratů

Dna je známá už od starověku. Její příznaky popisoval už Hippokrates v roce 400 před naším letopočtem. Skutečně přesný popis se objevil v 17. století. V té době se chorobě říkalo nemoc králů nebo aristokratů. Věřilo se, že se vyvíjí u těch, kteří pijí hodně vína, jedí hodně masa a mají nadváhu. Kupodivu měli tito lékaři pravdu. V rozvinutých zemí, kde je blahobyt je totiž dna skutečně častější než tam, kde lidé strádají. Maso a alkohol jsou jedny z hlavních příčin zdravotních problémů.

Kdy se dna objevuje?

Při této nemoci se na kloubech usazují krystalky kyseliny močové. Z toho důvodu ztrácí kloub pohyblivost, vzniká v něm zánět a deformuje se. V tu chvíli se může zhutnit podkožní tkáň a tento problém se pak rozšiřuje dále do těla.

Hlavní příčinou jsou metabolické poruchy. Důležitou roli hraje také genetika, užívání některých léků, předchozí onemocnění, ale také přejídání a pití alkoholu. Čím vyšší je koncentrace kyseliny močové v těle, tím dříve se dna objeví. Ryby, maso a masné výrobky, dále potraviny s vysokým obsahem fruktózy a alkohol jsou nejvíce rizikovými v jídelníčku.

Jaké nemoci zvyšují riziko vzniku?

Jak již bylo zmíněno výše, některá onemocnění zvyšují hladinu kyseliny močové v těle a kvůli tomu může vzniknout dna. Pokud jste tedy trpěli následujícími chorobami, měli bystě být na pozoru a hlídat svůj zdravotní stav.

  • Cukrovka
  • Hypertenze
  • Srdeční choroba
  • Obezita
  • Liposukce nebo například korektura prsou
Fotografie: Pixabay

Jak se dna projevuje?

Nejčastějším příznakem je silná bolest v palci na noze. Prst ztrácí pohyblivost, zvětšuje se, otéká a červená. Bolest se většinou objevuje v noci a trvá až několik dní. Pacientovi se také může zvýšit teplota nebo pociťuje zimnici. Dna se od palce šíří ke kolenům, zápěstím a loktům.

Léčení

Lékaři ještě nepřišli na to, jak nemoc zcela vyléčit. Moderní medicína se ale naučila zastavit bolest. Používají se léky proti bolesti a zánětu a často se pacientovi předepisuje fyzioterapie. Nejdůležitější věcí při léčbě zůstává strava. Doporučuje se z jídelníčku vyloučit červené maso, alkohol, houby a luštěniny.

Prevence

Dobrou zprávou je, že můžete dělat spoustu preventivních opatření, aby se u vás dna neobjevila. Nezáleží, zdali máte v rodině někoho, kdo podobným onemocněním trpěl, jelikož preventivní opatření by měl dodržovat každý.

Opatření, která byste měli dodržovat

Dostatečně pijte, aby byla kyselina močová úspěšně odplavena z těla. Sledujte svou váhu, jelikož obezita je jedním z faktorů, které vedou ke zhoršení nemoci. Vytvořte si zdravý jídelníček, který bude bohatý na zeleninu a bude omezovat masné výrobky. Vzdejte se kouření a alkoholu nebo si je dopřávejte jen občasně. Ideálně omezte cukry na minimum nebo jen na ty přírodní.