Nejdůležitější věci, které zajistí spokojeně prožité stáří bez zbytečných starostí

Fotografie: Freepik

Starší lidé chtějí dožít v klidu a harmonii, nejlépe u sebe doma nebo v péči svých blízkých. Nikdo z nich nechce skončit v nemocnici, kde nejsou obklopeny láskou.

Existují různé domový pro seniory, ale ne každý se tam cítí dobře. Někdo jde do takového domova dobrovolně, aby neobtěžoval své potomky a příbuzné, jiní se ze svého domu nechtějí hnout ani na krok a domov pro seniory je pro ně nemyslitelný.

Fotografie: Freepik

Osobní péče a podpora od rodiny jsou v jejich emočním zdraví velmi důležité

Potřeby starších lidí rostou a poté zase ubývají, podle toho, v jakém stadiu se zrovna nacházejí. Potřeby kontaktu a péče s věkem rostou, ale není tomu tak vždy. Důkazy ukazují, že pokud je blahobyt starších lidí zachován ve všem aspektech a pokud se jim poskytnou služby, které opravdu potřebují, může to zabránit vzniku a progresi demence a také dalším projevům slabosti.

Do zdravých potřeb stárnutí patří také socializace. Měli bychom umožnit starým lidem zůstat ve svých komunitách a rodinách, s přáteli, sousedy nebo jinými známými, se kterou jsou zvyklí být v kontaktu.

Pro dobré stárnutí je také zásadní splňovat životní styl a potřeby volného času u starších lidí. Data nicméně ukazují, že senioři v naší moderní komunitě ustupují trendům, které nejsou zdravé a nemají příznivé účinky sociální interakce a pravidelného cvičení.

Fotografie: Freepik

Pravidelný kontakt s nejbližšími se ničemu nevyrovná

Dnešní doba bohužel nepřispívá k osobním setkáním se svými příbuznými a známými. Některé rodiny se tak neshledají po dlouhé měsíce, zvlášť, pokud jsou senioři v domovech nebo nemocnicích, kam za nimi jejich příbuzní nemohou.

Přitom kontakt a dobrá náladu mají velký vliv na celkové zdraví seniorů. Někdy ale stačí pouhý telefonát, který je potěší, nebo – pokud jsou zdatní – můžete jim zavolat pomocí mobilní aplikace nebo notebooku. Nic ale nenahradí pohlazení po tváří, polibek nebo opravdový úsměv.

Senioři nepotřebují peníze – možná mnozí z vás víte, že je stejně rozdají vnoučatům – ale chybí jim opravdová láska a povídání, kterého se jim nedostává. Dnešní doba je velmi hektická a mnozí si ani neuvědomují, že co je dnes, už zítra být nemusí. Proto svým příbuzným říkejte často, jak vám chybí, a jak je máte rádi. Někdy ta správná slova říct už nestihnete a můžete si to vyčítat do konce života.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]