Cestování vlakem v době koronaviru může být bezpečné a pohodlné. Stačí se řídit jednoduchými pravidly

Fotografie: Freepik

Mnoho věcí se za poslední měsíce změnilo. Mimo jiné také způsoby cestování. Zatímco dříve si jen těžko někdo uměl představit, že se uzavřou hranice, lidé budou většinu času trávit doma a nemocnice budou padat pod náporem nemocných, dnes je to realita. A je to něco, s čím se chtě nechtě musíme naučit žít.

Většina služeb se musí nějakým způsobem přizpůsobit nové situaci. Pracovní hovory probíhají skoro výhradně online, cvičí se podle videí na YouTube a i dopravci vymýšlí nové způsoby, jak oslovit zákazníky. Velkou změnou prošla i vlaková doprava.

Jízda vlakem může být stále ideálním dopravním prostředkem, dokonce i v těchto náročných dobách. Musíte ale dodržovat řadu pravidel. Především je nezbytné udržovat doporučené vzdálenosti od ostatních cestujících. Pokud již máte příznaky akutní infekce dýchacích cest jako je kašel, rýma, horečka nebo bolest v krku, určitě hromadnou dopravu nepoužívejte.

Lístky jedině online

Je zbytečné stát ve frontě s ostatními lidmi. Dnes snadno koupíte lístky na vlak na internetu a vyhnete se rizikovému kontaktu i zbytečné ztrátě času. Pak už jen stačí přijít na čas na nástupiště a nasednout bez nutnosti kontaktu s kýmkoliv dalším.

Hygiena rukou

Vedle vstupních a výstupních dveří bývají instalovány dezinfekční prostředky, kterými si musíte před vstupem a odjezdem vydezinfikovat ruce. Nedotýkejte se zbytečně žádných povrchů, pokud to není nutné. Riziková jsou zejména různá madla. Pokud se něčeho takového musíte dotknout, použijte opět dezinfekci rukou.

Řiďte se pokyny dopravce

V řadě vozů jsou oddělené dveře pro výstup a nástup a stejně tak ve vozech mohou být vyznačena místa, kde se můžete posadit a místa, kde ne. Řiďte se těmito pokyny a také dalšími instrukcemi povolaných pracovníků drah.

Rouška nesmí chybět

Správně nasazená rouška ​​je po celou dobu přepravy povinná, což znamená, že musí zakrývat jak nos, tak i ústa. Všichni víme, že je to nepříjemné a nepohodlné, ale v zájmu zachování zdraví je to skutečně nezbytné. Nedotýkejte se masky, když ji máte na sobě, protože by mohlo dojít k nechtěnému přenosu patogenů na vaše ruce a následně pak na další předměty nebo lidi.

Fotografie: Freepik

Jestliže se během jízdy potřebujete napít či najíst, sundejte si roušku jen na nezbytně dlouhou dobu. Budeme-li všichni tato doporučení zachovávat, bude cestování zcela bezpečné a pohodlné.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]