Zcela jasné příznaky, které prozrazují revmatoidní artritidu

Fotografie: Depositphotos

Je důležité všímat si svého těla pořádně a nepodceňovat signály, které vysílá. Ty totiž mohou poukazovat na závažné zdravotní komplikace, říká lékařka Brenda B. Spriggs.

Ať už se nám to líbí nebo ne, většina lidí se denně setkává s bolestmi kloubů, ztuhlostí nebo ztíženou pohyblivostí. Málo kdo však na tyto signály dbá, a ranní ztuhlost končetin považuje za znak pokročilého věku nebo přepracovanosti. Může tomu tak být, také se ale může jednat o zákeřnou nemoc v podobě revmatoidní artritidy, která se projevuje nenápadnými, avšak dosti výmluvnými signály. Ty bychom však nikdy neměli ignorovat.

Když artritida zaútočí

Revmatoidní artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby a kloubní vazivo. Tím tak způsobuje jeho poškození, které vede k menší nebo porouchané pohyblivosti jednotlivých částí těla a také k nemalým bolestem ať už při pohybu a fyzické aktivitě, tak mimo ni. Před tím, než však zaútočí a postihne tělo v plném rozsahu se toto onemocnění projevuje signály, které byste za žádných okolností neměli ignorovat.

Fotografie: Freepik

Při včasném zachycení nemoci a správně zvolené léčbě se totiž i s touto poruchou dá pracovat a zbavit svůj život bolesti a problémů s pohybem. Na trhu totiž existuje hned celá řada léků a léčiv na tyto zdravotní potíže, které vám mohou pomoci. Je proto důležité, jednat okamžitě a nenechat nemoc zajít až do pokročilého stádia.

Obtížnost při hojení ran

Jedním ze základních příznaků revmatoidní artritidy je například obtížné a dlouhotrvající hojení ran, především však těch, které jsou spojeny s kostmi nebo klouby. Jednat se může například o obyčejný vymknutý kotník, který je však bolavý značně dlouhou dobu, a i po několika týdnech může být došlapování obtížné a nepříjemné.

Také tento problém postihuje osoby bez rozdílu na věku, takže to nelze připsat stáří. Pokud se navíc řádně stravujete a nejste v žádné radikální dietě, nemůže se jednat ani o nedostatek vápníku či jiných potřebných látek. Nejlepší tak je kontaktovat lékaře a celý problém mu podrobně popsat dříve, než dojde k horšímu zranění.

Necitlivost nebo brnění rukou

Příznakem revmatoidní artritidy je, podobně jako i u karpálního tunelu, charakteristická necitlivost v zápěstí a rukou. Ty také mohou brnět nebo být hůře ohybatelné, a dokonce mohou být pohyby opět i bolestivé. V noci se tento příznak zhoršuje a pacienti s diagnostikovanou nemocí si stěžují na bolest a nepříjemné mravenčení rukou po dlouhou dobu.

Fotografie: Freepik

Kvůli podobnosti s příznaky nemoci karpálního tunelu však bývají tyto poruchy často chybně zaměňovány a špatně nastavená léčba může způsobit mnohem horší zdravotní potíže. Raději tak sledujte také ostatní příznaky a pečlivě si promluvte s vaším lékařem. Ten po vykonání potřebných testů sám uváží, o kterou variantu se jedná.

Bolesti pat

Většina lidí, kterým byla správně diagnostikována revmatoidní artritida, potvrdila dlouhodobé potíže s bolestivostí pat. Ačkoliv si tak většina z nich (nejčastěji žen) myslela, že jsou tyto bolesti způsobeny nesprávně zvolenou obuví nebo nošením bot na vysokých podpatcích, byl tento úsudek mylný a bolení či tlačení pat je skutečně způsobenou artritidou.

Pokud se tedy dlouhodobě setkáváte s podobným problémem, který nemůže být zapříčiněn například namáhavým výšlapem či dlouhou procházkou, zkuste se objednat na konzultaci ke svému lékaři a tento problém rozhodně neodkládejte na později. Bolest pat je totiž značně nepříjemná a skutečně poměrně málo obvyklá. Pravděpodobně se tak jedná o jasný signál této nemoci.

Suchost očí

Ačkoliv se může zdát, že suchost očí nemá s kloubním onemocněním nic společného, není tomu tak. Jako autoimunitní onemocnění je totiž revmatoidní artritida spojena také s vyšší pravděpodobností Sjogrensova syndromu, který způsobuje jak suchost očí, tak i nosu, hrdla nebo také kůže. Tato nemoc totiž brání žlázám v hydrataci, a tak k suchosti dochází skutečně snadno.

Fotografie: Freepik

I když je tento signál jedním z méně obvyklých a určitě doprovázen i jinými, nikdy jej nepodceňujete a raději navštivte lékaře včas. Každé autoimunitní onemocnění je totiž nebezpečné a pro tělo značně zatěžující. Suchost očí se může snadno projevovat štípáním, podrážděností, zarudnutím a dalšími dílčími příznaky.

Bolest kloubů

Bolest kloubů patří k nejčastějším příznakům revmatoidní artritidy a patří k ní asi jako sůl k moři nebo slunce k nebi. Drtivá většina pacientů tak potvrdila, že bolesti kloubů byly dokonce jedny z prvních příznaků této nemoci. Problém však je, že kloubní bolesti nejsou ničím neobvyklým ani při nadměrném namáhání, osteoartritidě nebo při syndromu chronické únavy.

Fotografie: Freepik

Tyto bolesti obvykle trvají dlouhou dobu a může se jednat dokonce o celý komplex bolesti rozložené do rukou, nohou ale i zad. Je tak opět velmi důležité hledět i na ostatní potenciální signály a příznaky, a nic nepodcenit. Nesprávně zvolená léčba totiž může způsobit daleko větší potíže, než jen bolesti a ztuhlost kloubů.

Ranní ztuhlost

Klasickým příznakem počátků revmatoidní artritidy je také ztuhlost kloubů, a to zejména v ranních hodinách a po probuzení. Opět se však i tento signál dá splést s jinou nemocí, konkrétně tedy se signály osteoartrózy. Od té se ztuhlost kloubů během artritidy liší převážně délkou působení a dobou, kdy k ní dochází.

Fotografie: Freepik

U osteoartrózy je tato ztuhlost typická zejména po ránu, ve většině případů však do hodiny odezní a již se znovu neobjeví. U artritidy je tomu naopak tak, že ačkoliv se ztuhlosti objevují ráno, trvají i do odpoledne a mohou se opět objevit kdykoliv během dne. Ať už například po krátké nečinnosti nebo dlouhodobém stání.

Problémy s pohybem

Problém, který je spojený jak s bolestivostí kloubů, tak s jejich ztuhlostí, je obecný problém s pohyblivostí končetin. Ty se mohou ozvat kdykoliv během dne a za jakýchkoliv okolností a jsou skutečně nepříjemnou součástí tohoto onemocnění. Správná léčba a dobře zvolené léky však mohou tento problém minimalizovat a zkvalitnit váš život i přes onemocnění.

Hrčky pod kůží

Hrčky pod kůží, nebo také podkožní uzlíky jsou jedním z příznaků revmatoidní artritidy, avšak ve většině případů až v jejím pozdějším stádiu. Jedná se o hrčky nebo drobné uzliny, které se nacházejí v blízkosti postižených kloubů. Na prohmat tak mohou být nepříjemné, nebývají ale bolestivé ani nijak závadné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]