Příznaky nedostatku bílkovin v těle není radno brát na lehkou váhu. Hrozí vyšší riziko infekce

Fotografie: Corinna Kennedy / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dostatečný příjem bílkovin je velmi důležitý pro udržení zdravého těla a růst svalů. Pokud je však váš organismus postrádá, můžete se potýkat s vážnými problémy.

Bílkoviny jsou pro lidské zdraví jedny z nejdůležitějších látek. To především proto, že umožňují růst svalů, potřebných enzymů a hormonů, podporují zdraví kůže a hrají zásadní roli ve všech tělesných tkáních. Jejich nedostatek proto může mít velmi negativní dopady na váš organismus, a proto je nezbytné, abyste jich měli ve své stravě dostatek. Toho však lze dosáhnout přidáním správných potraviny do svého jídelníčku – jedná se zejména o maso, mléčné výrobky, ořechy, luštěniny nebo také vhodné doplňky stravy, říká doktor Atli Arnarson.

Nevysvětlitelné otoky

Pokud se na vašem těle vyskytly otoky, může se jednat o důsledek nedostatku albuminu, což je nejhojnější bílkovina v krevní plazmě. Tato látka totiž pomáhá udržovat onkotický tlak, tedy sílu, která vtahuje tekutinu do krevního oběhu, čímž zabraňuje hromadění nadměrného množství tekutin v tkáních nebo jiných částech těla. Je ovšem důležité poznamenat, že tento příznak souvisí s nedostatkem bílkovin jen zřídka, protože k němu dochází až při kritické absenci. Přesto byste ho nikdy neměli zanedbávat.

Kožní problémy

Nedostatek bílkovin se může často podepsat také na vaší kůži, vlasech a nehtech, protože právě tyto části těla jsou jimi nejčastěji tvořeny. Mezi nejčastější příznaky v tomto případě patří především:

  • šupinatá, štěpící se kůže,
  • zarudnutí,
  • depigmentace kůže,
  • řídnutí vlasů,
  • vybledlá barva vlasů,
  • vypadávání vlasů,
  • lámavé nehty.

Opět je ovšem důležité poznamenat, že se tento příznak objevuje až v případě závažného nedostatku bílkovin.

Úbytek svalové hmoty

Svaly jsou největší zásobárnou bílkovin v těle, a proto při jejich nedostatku může docházet k chabnutí těla a ztrátě síly – organismus má totiž v takovém případě tendenci odebírat tyto látky právě z kosterních svalů, aby nedošlo k poškození důležitějších tkání a některých tělesných funkcí. K tomuto příznaku navíc dochází již i při malé absenci, a proto byste ho neměli přehlížet. Stačí změnit svůj každodenní jídelníček nebo užívat více doplňků stravy. Je také vhodné si udělat testy, jež vám sdělí přesné množství bílkovin, které vaše tělo vyžaduje.

Problémy s játry

Dalším častým příznakem nedostatku bílkovin je také hromadění tuku v jaterních buňkách. Tento stav se však může v případě neléčení vyvinout v tukovou chorobu jater, která způsobuje zánět, jejich jizvení a potenciálně i selhání. Mezi rizikové faktory tohoto problému patří především obezita a alkoholismus – proč k němu však dochází v případě nedostatku bílkovin, není doposud zcela jasné.

Fotografie: Depositphotos

Vyšší riziko infekce

Nedostatek bílkovin se může podepsat i na vašem imunitním systému. Jedná se totiž o problém, který může vést ke zhoršené obranyschopnosti těla, a zvyšovat tak riziko nebo závažnost infekcí. Je také důležité dodat, že v tomto případě stačí i nepatrně nízký příjem těchto látek, aby došlo ke zhoršení funkce imunity. Je proto důležité, abyste rozhodně nezanedbávali příjem bílkovin a ujistili se, že váš každodenní jídelníček je pro vás tou nejlepší možností.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]