Rozpoznání příznaků demence umožní včasnou léčbu. Patří mezi ně i výpadky paměti a změny nálad

Fotografie: Depositphotos

Pokud se objeví tyto příznaky, rozhodně to neignorujte a raději rychle vyhledejte lékaře. Se vší pravděpodobností se jedná o demenci.

Demence je obávaný stav, který ovlivňuje paměť, řeč a často i rozhodovací schopnosti. Typicky se objevuje u lidí staršího věku, ovšem postihnout může naprosto každého. Nejedná se přitom vyloženě o onemocnění jako takové, ale spíše důsledek řady nebezpečných základních problémů, jako je Alzheimerova choroba a další. Jak proto uvádí lékař Seunggu Han, pokud se objeví její příznaky, co nejrychleji kontaktujte odborníka.

Typické příznaky demence, které není radno ignorovat

Demence je obecný termín pro změny chování a ztrátu mentálních schopností. Její závažnost však může být natolik vysoká, že snadno naruší váš každodenní život a znemožní vám vykonávat různé činnosti a základní tělesné funkce (včetně schopnosti přemýšlet a zapamatovat si důležité věci), zmiňuje doktorka Susan W. Lee. Typicky se pak tento problém projevuje určitými příznaky, jako jsou právě potíže s pamětí, sdělováním věcí a mluvením.

Zároveň pak mají pacienti problémy se soustředěním, nejsou schopni normálně uvažovat a vizualizovat si důležité věci. Občasně se pak mohou také objevit výpadky krátkodobé paměti, potíže se zapamatováním konkrétních slov, ztrácení věcí, zapomínání jmen, problémy s prováděním úkolů, jako je vaření a řízení, špatné úsudky a náhlé změny nálady. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích Alzheimerovy choroby.

Fotografie: Freepik

Před Alzheimerovou chorobou ochrání účinná prevence. Pomůže i pohyb a úprava jídelníčku

Onemocnění můžete předejít správnou prevencí

Pokud se chcete před demencí ochránit, uděláte nejlépe, když se zaměříte na zdravou stravu, a to zejména co se týče potravin bohatých na zdravé tuky. Právě totiž omega-3 mastné kyseliny podporují dle webu Healthline stav mozku a snižují riziko kognitivních onemocnění. Patří mezi ně například čočka a fazole, vejce, mléko, ryby, libové maso a také ořechy. Stejně tak není dobré kouřit, pít nadměrné množství alkoholu a okrádat se o spánek.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]