Nejčastější příčiny vzniku mrtvice. Většina lidí si na tento problém zadělává dobrovolně

Fotografie: Depositphotos

Pokud člověk prodělá mrtvici, vždy se přijde na nějaký důvod, kvůli němuž vznikla. Díky tomu, že se již ví, které příčiny jsou nejčastější, se můžete pokusit je řešit.

Cévní mozková příhoda může postihnout jak starého, tak mladého člověka. Většinou se vyskytne neočekávaně a mnoho lidí vyděsí. Pokud vznikne, je potřeba velice rychle vyhledat lékařskou pomoc. Když ji člověk přežije, s velkou pravděpodobností bude mít následky, jež se dlouho léčí. V některých případech není uzdravení vůbec možné. Proto se raději podívejte na nejčastější důvody, které byste měli začít řešit včas, říká lékařka Elaine K. Luo.

Vysoký krevní tlak

Nejčastější příčinou mrtvice, která byla prokázána u mnoha lidí, je vysoký krevní tlak. Lidé ho často ignorují, protože nebolí. Tento dlouhodobý stav velice poškozuje cévy a poté může dojít i k ucpání. Jestliže přijdete na to, že máte také vysoký krevní tlak, zajděte si k lékaři a pokuste se změnit životní styl. Ve většině případů pomůže změna v životě. Pokud by nepomohla, lékař vám nasadí vhodné léky.

Kouření nebo žvýkání tabáku

Existuje několik látek, které nejsou pro lidské tělo vůbec vhodné. Mezi ně patří i tabák, ten byste neměli kouřit ani žvýkat. Obě tyto činnosti totiž zvyšují krevní tlak a způsobují větší riziko vzniku mrtvice. U kuřáků hrozí mnohem větší riziko, že se u nich rozvine tento stav, po němž často následuje i smrt.

Fotografie: Pixabay

Onemocnění srdce nebo diabetes

Lidé, kteří mají nějaké kardiovaskulární onemocnění, mají větší riziko vzniku mrtvice. U mnoha lidí s mrtvicí se vyvine arytmie, která tento stav způsobí. Pokud má starší člověk nepravidelný srdeční tep, měl by tento problém řešit s lékařem. V opačném případě může takový stav vést ke vzniku mrtvice.

Lidé s cukrovkou mají také velkou pravděpodobnost, že se u nich vyvine srdeční onemocnění. Z tohoto důvodu by měli svou nemoc udržovat dobře kompenzovanou.

Fotografie: Pixabay

Nadměrná konzumace alkoholu

Pokud někdo konzumuje větší množství alkoholu, velice své tělo namáhá. Po pár hodinách se člověk začne cítit špatně a jeho tělo se snaží přebytečného alkoholu zbavit. V tu chvíli je organismus zaneprázdněn touto aktivitou a nemůže se soustředit na důležitější procesy. Toto je další příčina vzniku mrtvice.

Fotografie: Pixabay

Vysoký cholesterol

Opět se jedná o další špatný zdravotní stav, který o sobě nijak nedává vědět. Člověk nic necítí, nic ho nebolí a většinou ani nic neřeší. Přesně z tohoto důvodu je nutné chodit na pravidelné lékařské prohlídky, kde lze na takový problém přijít včas. Dlouhodobě vysoký cholesterol ucpává a ničí cévy. Následně může dojít k ucpání cév a poté k mrtvici. Při léčbě je vhodné do jídelníčku zařadit zdravé potraviny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]