Nejčastější příčiny bolesti zad. Naučte se jim předcházet a budete se cítit lépe

Fotografie: Freepik

Stále větší počet lidí bez ohledu na věk bojuje s bolavými zády. Často se bolest zad objevuje náhle a znemožňuje normální fungování. Častou příčinou je nevhodný životní styl či sedavé zaměstnání, které není dostatečně vykompenzováno pohybem. Podle prestižního vědeckého časopisu Lancet postihuje bolest zad více než půl miliardy lidí na celém světě.

Bolest zad bývá doprovázena dalšími nepříjemnými příznaky

Pokud trpíte bolestmi zad, je velice pravděpodobné, že se nejedná o váš jediný zdravotní problém. Bolavá záda často doprovází například bolest hlavy v důsledku nadměrného zatížení páteře při práci nebo spánku na nevhodně zvoleném polštáři. Mohou se objevit i problémy s dýcháním jako důsledek dlouhodobé imobilizace hrudní části, např. při častém ohýbání.

Nezřídka je bolest zad provázena necitlivostí dolních a horních končetin, která taktéž vzniká přetížením krční oblasti. Bolest může navíc vystřelovat do ramene a ztěžovat úchop předmětů.

Možná jste ani netušili, že bolest zad a nesprávné držení těla způsobuje také zažívací potíže, bolestivou menstruaci, bolesti chodidel, kolen a lýtek nebo záněty svalů a kloubů.

Nejčastější příčiny bolesti zad a jak jim účinně předcházet

Mezi nejčastější příčiny bolesti zad patří stres. Dlouhodobý stres neléčený stres může způsobit tzv. psychogenní bolest v motorických orgánech. Jeho důsledkem je zvýšené svalové napětí, které zhoršuje schopnost dosáhnout správného držení těla.

Dalším častým problémem je fyzická nečinnost způsobující slabost svalů a vazů, které podporují páteř. S tím spojená nadváha navíc představuje další zátěž. Pohyb nemusí být intenzivní, ale měl by být pravidelný a častý (např. dlouhé procházky, jóga, plavání apod.). Osmihodinové sezení u počítače v práci (a další doma) zádům také nesvědčí.

Fotografie: Freepik

Je vhodné dělat časté přestávky na protažení a jednoduché cvičení. Často opomíjenou příčinou je špatná poloha u pracovního stolu. Klíčem je zajistit odpovídající vzdálenost mezi monitorem a zrakem uživatele (přibližně 50 cm) a úhel dopadu obrazu na sítnici (přibližně 30 °). Je také důležité upravit výšku židle tak, aby se úhel ohybu v kolenních kloubech blížil 90 °.

Nepodceňujte výběr matrace: jde o investici do vašeho zdraví

Denně trávíme nejméně 6 až 8 hodin ležením. Proto je důležité, aby páteř měla během této doby dostatečnou oporu. Mnoho lidí nepřikládá důležitost kvalitě a parametrům své matrace, což může mít pro stav jejich zad vážné důsledky. Nesprávně zvolená matrace může způsobit vznik bolesti v zádech, nebo dokonce k rozvoji nespavosti. Nehodí se ani příliš měkká, ani příliš tvrdá matrace. Poloha, ve které spíme, má také velký význam.

Nejlepší je spát na zádech, protože to je nejúčinnější způsob, jak uvolnit krk, svaly a celou páteř. Mírně podložená hlava směřující vzhůru zajišťuje plynulé dýchání. V poloze na zádech nejsou stlačeny vnitřní orgány a krev cirkuluje volněji. Špatně vybraná matrace může způsobovat:

  • nespavost nebo problémy s usínáním,
  • chronickou bolest zad a její doprovodné příznaky,
  • zhoršení motoriky,
  • sníženou duševní výkonnost během dne a poruchy koncentrace,
  • vznik alergií způsobených špatnou propustností materiálu nebo kolonizací mikroorganismů.

Podle jakých parametrů vybrat tu správnou matraci?

Výběr matrace na spaní je důležité rozhodnutí, které může ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví. Před zakoupením proto stojí za zvážení několik faktorů. Ve specializovaném obchodě vám jistě rádi poradí a zodpoví všechny vaše dotazy.

Některé parametry platí pro všechny: v každém případě hledejte matraci, která je odolná proti deformaci, antialergenní, netoxická a prodyšná. Individuální faktory, které je třeba přizpůsobit konkrétnímu uživateli, jsou:

  • tělesná hmotnost a struktura,
  • úroveň tvrdosti (musí být přizpůsobena individuálním potřebám),
  • flexibilita.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]