Obezita je hlavní příčinou onemocnění jater u dětí. Rostoucí čísla jsou alarmující

Fotografie: Freepik

Dnešní populaci trápí pandemie nadváhy. Obezita přináší s sebou onemocnění, které se dříve vyskytovalo pouze u dospělých, u dětí se takřka neobjevovalo. Jedná se o „nealkoholovou tukovou chorobu jater“, pro kterou se používá anglická zkratka NAFLD, kterou způsobuje ukládání tuku v jaterních buňkách.

U dětí a mladistvých se ale objevuje také nealkoholická steatohepatitida jater (NASH), kdy v nejtěžších formách dochází k cirhóze a selhání jater. Co stojí za růstem těchto onemocnění?

Tichý zabiják jater

Nadváha trápí nejen dospělou populaci, ale také dětskou. Podle statistik Světové zdravotnické organizace je nadváhou ohroženo až 70 % lidí. Vědci spojují růst obezity s nadměrnou konzumací cukrů a fruktózy. Právě nadužívání fruktózy vede k růstu tukových buněk v okolí vnitřních orgánů a způsobuje cukrovku.

Kromě toho také tuk stojí za onemocněními srdce nebo jater. U dětí v souvislosti s fruktózou v poslední době roste počet trpících „nealkoholickým onemocněním jater“ (NAFLD), případně nealkoholovou statohepatitidou (NASH) spojenou s cirhózou jater.

Projevy cirhózy jater jsou:

  • zadržování tekutin v těle,
  • amyotrofie (chorobné ubývání svaloviny)
  • krvácení střev,
  • úbytek hmotnosti.

„Tiché“ onemocnění jater s velkými dopady

Onemocnění se dlouho neprojevuje, případně příznaky mohou značit i další onemocnění, neexistují pro jeho diagnostiku ani krevní testy nebo zobrazovací metody, je nutná biopsie. Ve Spojených státech roste množství mladých lidí, u kterých se NAFLD prokázalo, přičemž je nutné předejít zhoršení nemoci a důsledkům v podobě NASH nebo cirhózy jater.

Nejzásadnější je prevence obezity, aby se přebytečný tuk neukládal v těle a nevyvolával závažné choroby nebo nevedl k závažnějším stavům, jako jsou jaterní fibróza, cirhóza nebo zmiňovaný NASH.

Fotografie: Freepik

Nealkoholové tukové onemocnění jater u dětí

Statistiky jsou však velmi znepokojující, vážným NAFLD trpí už děti do 3 let. NAFLD byla zjištěna u:

  • 20 % obézních amerických dětí a dospívajících,
  • 44 % obézních italských dětí,
  • 74 % obézních čínských dětí.

Správným jídelníčkem a pohybem proti NAFLD

Jak bojovat proti NAFLD u dětí, aby se u nich nerozvinul NASH? Jedině správným a zdravým jídelníčkem a dostatečnou fyzickou aktivitou, přičemž cílem musí být vyřazení průmyslově zpracovaných potravin a snížení spotřeby cukrů a fruktózy.

V potravinách se převážně používá kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS), který bývá považován za viníka epidemie obezity ve Spojených státech. Používání tohoto sladidla dramaticky roste od 70. let minulého století, přičemž se nachází v sycených nápojích a většině průmyslově zpracovaných potravinách včetně kečupu, majonézy nebo krekrů.

Fruktóza, novodobý alkohol?

Podle vědců má fruktóza obdobné důsledky jako konzumace alkoholu. Je to dáno tím, že fruktózu mohou odbourávat pouze játra, na rozdíl od glukózy, u které připadá na játra 20 % rozkladu, zbytek se metabolizuje.

Fruktóza se navíc přeměňuje nejvyšší rychlostí ze všech cukrů na tuk, který se ukládá v játrech nebo jako tělesný tuk. Z 240 kalorií fruktózy se plných 80 přemění přímo na tuk, u glukózy však pouze 2 kalorie.

Fruktóza má vliv dále na:

  • krevní tlak a noční hypertenzi,
  • inzulínovou rezistenci,
  • zvýšený výskyt rakoviny pankreatu,
  • vznik aterosklerózy,
  • zvýšení hladiny triglyceridů a rozvoj srdečních onemocnění,
  • zrychlený proces stárnutí.

Omezení fruktózy ve stravě

Zásadní je změna jídelníčku s vyloučením potravin s vysokým obsahem fruktózy, především sladkých sycených nápojů a ovocných šťáv. Ideální je omezit denní příjem fruktózy na 25 gramů, u dětí na 15 gramů denně.

Jen pro představu plechovka sycené limonády obsahuje asi 40 gramů HFCS. Vhodná je proto konzumace fruktózy pouze z ovoce. K pití je vhodné podávat čistou vodu. Zásadní je také umožnit dětem dostatek fyzické a sportovní aktivity.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]