Zdravotní benefity jitrocele prospějí celému tělu. Pomůže i při léčbě vředů a hojení ran

Fotografie: Depositphotos

Jitrocel nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí jej zařadit do svého jídelníčku a brzy se budete cítit mnohem lépe.

Běžný jitrocel, který mnoho lidí považuje za zahradní plevel, nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Objevit ho můžete například na parkovištích, dětském hřišti nebo také nedaleké louce, a jak říká doktorka Miho Hatanaka, prospěch nabízí jak při konzumaci, tak i zevním použití (například aplikací listů na popálenou pokožku). Dále pak také snižuje zánět, podporuje hojení ran a pomáhá stimulovat trávení.

Potenciální zdravotní přínosy jitrocele

Jitrocel nabízí určité zdravotní přínosy pro lidské zdraví. To se týká například snížení zánětu, který může vést k různým onemocněním a způsobit vám značné potíže, zmiňuje studie z roku 2017. Abyste se před ním ochránili, můžete si například listy rostliny přiložit na poraněné místo na pokožce nebo ji užívat ve formě doplňků stravy. Pozor však, že tyto výsledky jsou zatím předběžné a vědci vyžadují více studií, které by je potvrdily.

Fotografie: Pixabay

Stejně tak jitrocel skvěle hojí rány a disponuje antibakteriálními účinky. Nejvíce se v takovém případě opět osvědčily jeho listy, které mimo jiné mají potenciál snižovat bolest. Dále pak také podle odborníků v kombinaci s aloe verou dokáží léčit vředy na nohou a podporují hojení tkání. Jakmile ho tedy uvidíte růst na louce nebo v okolí svého domova, zkuste ho natrhat, důkladně umýt a poté aplikovat například na klouby či bolavé svaly.

Tyto klíčové zdravotní benefity hřebíčku vás zbaví problémů, které trápí většinu populace

Může podporovat i trávení

Jitrocel rovněž obsahuje psyllium, jak dokládá mezinárodní studie, které po konzumaci prochází trávicím traktem a absorbuje mimo jiné i vodu a pomáhá regulovat tvorbu stolice. Ve výsledku tak zlepšuje celkový chod tohoto systému a udržuje v něm rovnováhu mikrobů. Poradit si dle studie z roku 2011 na zvířecím modelu poté dokáže i s žaludečními vředy, které skvěle hojí. Na ty byste si měli velký pozor, protože lidé si příznaky žaludečních vředů často pletou s jinými trávicími potížemi, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve psali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]