Podivné projevy nedostatku vitamínu D v těle. Jejich přehlížením člověk zbytečně riskuje. Identifikovat je zvládne i laik

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vitamínu D může mít závažné dopady na zdraví. Rozpoznejte problém včas pomocí těchto příznaků, kterými se vás tělo snaží varovat.

Nedostatek vitamínu D může mít závažné dopady na vaše zdraví, neboť se jedná o prvek, který zastává řadu důležitých funkcí ve vašem těle. Zpozornět byste měli především během podzimních a zimních měsíců, kdy obloha bývá často zatažená – tělo ho totiž získává především ze slunečního záření, a proto je toto období mnohem více rizikové. S rozpoznáním problému vám dokážou pomoci níže uvedené příznaky. Více prozradila lékařka Sade Meeks.

Bolest kostí

Vitamín D hraje velmi důležitou roli při vstřebávání vápníku, a proto jeho nedostatek může vést k bolesti kostí. Ta bývá obvykle velmi hluboká, přičemž ji nelze izolovat na konkrétní oblast. Dejte si však pozor, abyste tento příznak nezaměňovali s obyčejnou bolestí svalů, která bývá centralizovaná v jednom místě a při pohybu nebo fyzické aktivitě ustupuje.

Fotografie: Depositphotos

Dýchací potíže

Studie ukazují, že vitamín D chrání tělo před některými respiračními chorobami, a to zejména co se týče dětí. Pokud ho ovšem člověk nemá nedostatek, může se snadno potýkat s dýchacími problémy, kašlem, nebo dokonce také s panickými záchvaty, jež s nimi bývají často spojovány. Zpozornět byste však také měli v případě, že vás trápí častá a náhlá dušnost.

Častější pocení hlavy

Lidé s nedostatkem vitamínu D mohou pociťovat častější pocení hlavy. Pozor by si měli dávat zejména novopečené maminky, které kojí, protože tento příznak postihuje především novorozené děti. V takovém případě je vhodné konzumovat více potravin bohatých na tento důležitý prvek, jako jsou tučné ryby, mléčné výrobky, pomerančový džus nebo také sójové mléko.

Deprese

Pravděpodobně i vy sami víte, že když svítí sluníčko, je snadnější udržet si úsměv na tváři a žít s klidnou hlavou. Jedná se opět o možný důsledek vitamínu D, který si tělo získává ze slunečních paprsků. Pokud proto člověk žije v pochmurném podnebí, kde je neustále šero, je pravděpodobné, že bude mít sklony k depresím. Tato základní živina totiž pomáhá mozkovým neurotransmiterům produkovat serotonin, jenž ovlivňuje pocit štěstí.

Chronické infekce

Je známo, že vitamín D ovlivňuje více než 2 000 genů v lidském těle a souvisí s ním také síla imunitního systému. Jeho nedostatek proto může být velmi nebezpečný pro vaše celkové zdraví a může vás vystavit většímu riziku vzniku chronických infekcí a různých virových onemocnění. V takovém případě se nabízí začít užívat doplňky stravy s tímto vitamínem, které zakoupíte téměř v každé lékárně.

Lupénka

Ačkoliv lupénka bývá nejčastěji důsledkem stresu, může se na jejím vzniku také podílet nedostatek vitamínu D. Podle některých studií totiž tento prvek pomáhá před ní bránit a často se také využívá k její léčbě. V takovém případě je opět vhodné využívat doplňky stravy s tímto důležitým prvkem nebo s vhodnými šampony.

Chronická bolest

Pokud pociťujete chronickou, rozptýlenou bolest po celém těle, může se z části jednat o důsledek nedostatku vitamínu D. Tuto souvislost vědci objevili teprve během nedávných studií, kdy vyšlo najevo, že jeho nízká hladina může ovlivnit pravděpodobnost výskytu tohoto nepříjemného problému. Vhodným řešením je v tomto případě opět užívání doplňků stravy.

Zdroj: Healthline