Barva moči může prozradit mnohé o celkovém zdraví. V některých případech odhalí i vážná ohrožení

Fotografie: Depositphotos

Barva moči se může měnit v závislosti na různých faktorech. V některých případech může jít však o důsledek závažných poruch ve vašem těle.

Člověk běžně vyprodukujte v průměru 1 až 1,5 litru moči každý den. Její barva je obvykle světle žlutá, ovšem někdy se může v závislosti na určitých faktorech měnit – zejména může být světlejší až průhledná, nebo tmavší, až oranžová. Existují však i případy, kdy se tato tekutina zbarví do velmi zvláštních odstínů. A právě to může být odkazem na závažné zdravotní problémy, se kterým se potýká vaše tělo, říká lékařka Avi Varma.

Vyprazdňování močového měchýře

Moč je sterilní tekutina produkovaná ledvinami, jejichž hlavní funkcí je filtrovat krev a odstraňovat z těla odpadní látky. Ty se z tohoto párového orgánu poté dostávají přímo do močového měchýře, který jakmile se přeplní, spustí tělo mechanismus močení vysíláním signálů do mozku. V důsledku toho se stahují svalové stěny, zatímco se uvolňují svěrače v této oblasti, aby umožnily průchod moči z těla ven.

Fotografie: Pixabay

Tento proces je velmi důležitý pro vyprázdnění močového měchýře a pro to, aby se tělo zbavilo odpadních látek a toxinů, které se v něm mohly nahromadit. Každý by si proto měl zapamatovat, že zadržování moči může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně infekcí močových cest. Stejně tak byste měli být pozorní, se zbarví vaše moč do níže uvedených barev:

Čirá moč

Pokud si všimnete, že vaše moč je téměř stejně čirá, jako voda v záchodové míse, měli byste zkontrolovat svůj každodenní příjem vody. Tato barva je totiž známkou toho, že pijete příliš mnoho tekutin, čímž zatěžujete své ledviny. Raději proto v tomto případě snižte příjem vody na 1,5 až 2 litry.

Jantarově zbarvená moč

Medově nebo jantarově zbarvená moč znamená, že vaše tělo naopak postrádá dostatek vody. Pokud ji na sobě zpozorujete, měli byste co nejdříve doplnit tekutiny, abyste se nedostali do stavu dehydratace, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Obecně byste měli pít alespoň 1,5 až 2 litry denně.

Hnědá moč

Pokud je vaše moč hnědá, pravděpodobně je vaše tělo již dehydratované nebo se potýká se určitým onemocněním jater. V tomto případě byste se měli snažit každý den postupně zvyšovat příjem vody, a pokud zjistíte, že se barva vaší moči nemění, vyhledejte raději lékaře.

Růžová nebo načervenalá moč

Pokud si všimnete, že je vaše moč růžová nebo načervenalá, může se jednat o zbarvení, které způsobily přirozená barviva nacházející se v některých potravinách, jako jsou zejména borůvky, červená řepa nebo rebarbora. Pokud jste ovšem žádnou z těchto potravin nejedli, může jít o stopy krve – v takovém případě byste měli co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře.

Zelená nebo modrá moč

Zelená nebo modrá moč bývá ve většina případech způsobena konzumací potravin stejné barvy, jako je zejména chřest (ten může dokonce moči dodat poměrně silný zápach). Zároveň však může jít také o známku infekce močových cest, a proto se v každém případě raději poraďte se svým praktickým lékařem.

Pěnivá moč

Pokud si občas všimnete, že je vaše moč příliš pěnivá, jedná se se vší pravděpodobností o důsledek nadměrné konzumace bílkovin. V případě, že se však tento příznak stává chronickým, mohlo by se jednat o problém s ledvinami, což by měl být důvod k co nejrychlejší návštěvě lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]