Nebezpečné každodenní návyky, které poškozují mozek. Řadu z nich bohužel děláte i vy

Fotografie: Pixabay

Mozek je pro člověka životně důležitý orgán. Proto by si ho měl každý chránit. Pokuste se vyhnout mnoha špatným návykům, kterými si mozek poškozujete stále dokola.

Lidský mozek je velice důležitým orgánem. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, co všechno tento orgán řídí. Mozek totiž řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávení, pohyb, řeč a také myšlení, paměť nebo vnímání emocí. Je důležité o něj pečovat, aby dokázal fungovat správně a dlouhodobě. Pokud máte jeden z těchto návyků, tak jím můžete poškodit nebo ovlivnit správnou funkci mozku.

Vynecháváte snídani

Nejčastěji vynechávaným jídlem dne je právě snídaně. Někteří lidé si myslí, že je to zdravější, když nesnídají. Jiní se nedrží žádného názoru, ale pouze nestíhají snídat. Také se najdou ti, kteří drží různé diety a myslí si, že když vynechají snídani, zhubnou. Vynechávání snídaně je ale velká chyba. Každé lidské tělo ráno potřebuje živiny, aby mohlo správně fungovat.

Fotografie: Pixabay

Pokud začínáte den tím, že vynecháte snídani, budete mít málo energie. Tím ovlivňujete různé funkce mozku. Podle vědců je snídaně velmi důležitá pro posílení kognitivních funkcí. Doporučuje se snídat přibližně 30 minut po probuzení. Snažte se to tedy dodržovat, abyste si zbytečně neničili mozek.

Velice často se přejídáte

Přejídání nikdy nebylo zdravé. S tímto nezdravým návykem přichází u mnoha lidí přírůstek hmotnosti a nadýmání. I tímto zlozvykem si mnoho lidí poškozuje mozek. Například častá konzumace potravin, jež jsou plné sodíku, může zvýšit krevní tlak. Ten neblaze ovlivňuje zdravý stav tepen a mozku.

Fotografie: Freepik

Když jsou cévy a tepny poškozeny, tvoří se na nich plak, jenž způsobuje to, že stěny těchto cév jsou méně pružné. Jakékoliv poškození a nezdravý stav cév a tepen může vést k mrtvici nebo jiným problémům s mozkem a srdcem. Jestliže u sebe zaznamenáte vysoký tlak, řešte ho s lékařem. Hypertenze je totiž jedním z hlavních rizikových faktorů mrtvice.

Vaším zlozvykem je kouření

O kouření se již od začátku ví, že je nezdravé. Člověku nic nepřináší, a navíc si za to musí platit. Tabák umí negativně ovlivnit zdraví, plíce a také mozek. Kouření hlavně zvyšuje riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. Urychluje totiž kognitivní pokles spojený s věkem. Vaše vnímání a mnoho funkcí mozku bude stárnout mnohem rychleji a přestanou časem fungovat. Vědci prokázali, že kouření může skutečně podporovat kognitivní pokles, a může dokonce zvýšit riziko demence.

Spíte velice málo

Když se zaměříte na informace o zdravém životním stylu, vždy se dozvíte, že byste měli dodržovat určitou dobu spánku. Pokud totiž budete spát málo, ovlivňujete tak celé tělo. Vrátí se do normálního stavu až tehdy, když budete spát pravidelně. Pravidelný nedostatek spánku může způsobit nenávratné poškození mozku. Vede to totiž ke zničení mozkových buněk. Podle studie Lékařské fakulty University of Pennsylvania provedené na myších může nedostatek spánku způsobit ztrátu 25 % neuronů, které hrají roli v procesu poznávání.

Znečištěné ovzduší

Každý den se lidé setkávají se znečištěným ovzduším. Hlavně v zimě je v mnoha krajích zhoršená smogová situace. Znečištěný vzduch se dostává i do domů a lidé ho tedy dýchají neustále. Tyto látky mají negativní dopad na naše zdraví i na mozek. Mozek potřebuje ke správné funkci kyslík.

Fotografie: Pixabay

V momentě, kdy je vzduch velmi znečištěný, nemůže ho mozek využít. Při nedostatku kyslíku dochází k poklesu funkce mozku. Podle vědců se tyto nanočástice, které jsou vdechovány nosem, mohou dostat do mozku a způsobit tam poškození. Ta by mohla přispět k rozvoji neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj: TheScienceTimes

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]